Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Księgi liturgiczne - strona 2

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mszału Rzymskiego, kolejną księgą niezbędną do odprawienia Eucharystii. Zawiera bowiem teksty Liturgii Słowa. Dopiero po Soborze Watykańskim II został wprowadzony jako osobna księga liturgiczna – wcześniej czytania składające się na Lekcjonarz były częścią Mszału. Składa się z ośmiu tomów: tomy I-V zawierają teksty biblijne, psalmy responsoryjne i aklamacje przed Ewangelią na poszczególne dni okresów liturgicznych, tom VI składa się z na czytań na uroczystości, święta oraz wspomnienia świętych, tom VII to z kolei teksty biblijne na Msze wotywne, o zmarłych, pogrzebowe, obrzędowe, natomiast w tomie VIII zostały zgromadzone czytania na msze pogrzebowe (tom VIII to tzw. lekcjonarz pogrzebowy).

Ewangeliarz

Ewangeliarz to ozdobna księga zawierająca wyłącznie teksty Ewangelii, które są odczytywane podczas liturgii. Jest używana zwłaszcza w czasie Mszy Świętych sprawowanych w sposób bardzo uroczysty. Samą księgę również traktuje się wyjątkowo – jest wnoszona procesyjnie na ambonę i kadzona. Ponadto Ewangeliarz umieszcza się na trumnie zmarłego biskupa.

Rytuał

Rytuał jest księgą powstałą ok. XII wieku. Zawiera przepisy i wytyczne dotyczące sprawowania sakramentów i sakramentaliów m.in.

Polecamy również:

  • Naczynia liturgiczne

    Kielichy mszalne, patena, monstrancja, kustodia, puszka, ampułki, lawaterz, waskulum Więcej »

  • Tabernakulum - znaczenie

    Tabernakulum (łac. tabernakulum: namiot, przybytek) to ozdobna skrzynka bądź szafka, zamykana na klucz, w której przechowywane są konsekrowane hostie.  Więcej »

  • Krzyż i świeca

    Krzyż (z łac. crux) jest symbolem wiary chrześcijańskiej. Był narzędziem męki i śmierci Chrystusa, przez którą to odkupił On winy całego świata, dlatego postrzegany jest jako znak miłości i zwycięstwa.  Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =