Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kościół katolicki a antykoncepcja

Ostatnio komentowane
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Każdy akt małżeński powinien pozostać sam przez się otwarty na przekazywanie życia ludzkiego. (Paweł VI, enc. Humanae vitae, 11)

Antykoncepcją (gr. anti – przeciw; łac. conceptio – poczęcie) nazywa się stosowanie specjalnych metod i środków w celu niedopuszczenia do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, a tym samym do zajścia w ciążę. Do antykoncepcji zalicza się zatem: środki hormonalne (doustne środki antykoncepcyjne), środki chemiczne (środki plemnikobójcze np.  w postaci kremów, pianek), środki mechaniczne (np. prezerwatywy), stosunek przerywany oraz sterylizację.

Kościół katolicki za cel każdego aktu małżeńskiego (aktu seksualnego) uznaje nie tylko przyjemność, ale również dawanie życia. Oznacza to iż każde współżycie powinno zostać zakończone w sposób naturalny, tj. mężczyzna powinien złożyć nasienie w łonie kobiety. W ten sposób małżonkowie uczestniczą w stwórczej mocy i ojcostwie Boga.

Katolicka etyka seksualna nie neguje jednak regulacji poczęć,  kiedy małżonkowie pragną uniknąć poczęcia kolejnego dziecka, ale przez ową regulację rozumie wyłącznie okresową wstrzemięźliwość oraz metody oparte na samoobserwacji i odwoływaniu się do okresów niepłodnych. Nie zezwala natomiast

Polecamy również:

 • Integracja seksualna - religia

  Stosunek seksualny w świetle nauki katolickiej jest nie tylko zjawiskiem czysto biologicznym, lecz także znakiem komunii duchowej między dwiema osobami. Stanowi integralną część miłości – miłości małżonków.  Kościół katolicki odrzuca bowiem możliwość seksu przedmałżeńskiego oraz... Więcej »

 • Kościół katolicki a aborcja

  Aborcja, czyli sztuczne przerwanie ciąży polega na usunięciu płodu z łona matki (co skutkuje jego uśmierceniem) za pomocą metod farmakologicznych lub medycznych. Więcej »

 • Eutanazja a Kościół katolicki

  Eutanazją nazywa się powszechnie przyspieszenie (eutanazja czynna) lub niezapobieganie śmierci (eutanazja bierna) w celu skrócenia cierpień chorego człowieka. Więcej »

 • Transplantacje a Kościół katolicki

  Transplantacją nazywa się przeszczepienie narządu w całości lub części, tkanki lub komórek z jednego ciała na inne (lub w obrębie jednego ciała). Więcej »

 • Kościół katolicki a klonowanie

  Klonowaniem nazywa się otrzymywanie identycznych genetycznie organizmów z pojedynczego osobnika. Jest to tzw. klonowanie reprodukcyjne. Obecnie prowadzone są także próby tzw. klonowania terapeutycznego u ludzi. Więcej »

Komentarze (1)
5 + 4 =
Komentarze
Nick • 2018-03-23 12:34:10
Dlaczego za kazdym razem, kiedy kosciol cos wyjasnia, odczuwam zazenowanie? Ci ludzie sa tak „ubodzy w duchu”, ze az zastanawia mnie, na jakim etapie ewolucji utkneli.