Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Chrystus - Zbawiciel i Odkupiciel - strona 2

żył dla siebie, ale dla człowieka i jego zbawienia. Teraz, kiedy „siedzi po prawicy Boga”, wciąż wstawia się za ludźmi (Hbr 9, 24).

Sam Jezus nie jest w Nowym Testamencie nazwany Odkupicielem, ale Kościół wprowadzi ten tytuł i jest on stosowany jako synonim tytułu „Zbawiciel”, którego w odniesieniu do Chrystusa użyto w Nowym Testamencie szesnaście razy. Z kolei samo zawołanie Hosanna towarzyszące wjazdowi Jezusa do Jerozolimy znaczy języku hebrajskim „Daj zbawienie”.

Innym powszechnym określeniem Jezusa jest określenie „Baranek Boży”. Nazywa Go tak Jan Chrzciciel: Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata (J 1,29). Jest to nawiązanie do zapowiedzi cierpiącego Sługi z Księgi Izajasza (Iz 53,7), jak i odniesienie do baranka paschalnego, który był symbolem odkupienia Izraela w czasie pierwszej Paschy.

Chrystus jest nazywany przez Kościół także „Nowym Adamem”, gdyż przywrócił rodzajowi ludzkiemu łaskę i usprawiedliwienie, które zostały utracone przez grzech pierwszych rodziców. Dzięki Jezusowi ludzie na powrót stali się „dziećmi Bożymi”.

Jezus żył po to, aby umrzeć na krzyżu - Jego śmierć była realizacją Bożego zamysłu.

Zobacz również

  • Historia zbawienia

    Zbawienie to – w znaczeniu ogólnym – wyzwolenie od cierpienia i zła. O tym czy człowiek zostanie zbawiony decyduje Bóg. Mówiąc o historii zbawienia ma się na myśli okres od chwili stworzenia do momentu ponownego przyjścia Jezusa Chrystusa, czyli paruzji

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11