Na ile sposobów można ustawić osób w kolejce?
Aby odpowiedzieć na to pytanie wygodnie jest posłużyć się następującym sposobem myślenia:
Wyobraźmy sobie kasę i stojących w kolejce osiem anonimowych osób. Nasze osoby są oczywiście konkretnymi osobami o danym imieniu i nazwisku, więc teraz będziemy owych anonimowych ludzi identyfikować.
Ustawiamy osoby ze zbioru ośmiu konkretnych osób, zatem pierwszą może być każda z nich - możemy ją więc wybrać na osiem różnych sposobów. Drugą osobą może być każda oprócz pierwszej, już wybranej. I tak dalej. Kontynuując to rozumowanie bardzo szybko dochodzimy do wniosku, że wszystkie osoby daje sę ustawić w kolejce na sposobów, a więc na .
Przykład:
Na ile sposobów można liczby ze zbioru ustawić tak, by żadna z nich się nie powtarzała a ostatnia była liczbą parzystą?
Skorzystamy znów z podobnego rozumowania, tym razem zaczniemy jednak od końca. Ostatnia liczba musi być parzysta, więc możemy ją wybrać na dwa sposoby (może to być lub ). Zatem do wyboru na trzy pierwsze miejsca zostały nam trzy pozostałe liczby. Pierwszą z nich możemy wybrać na trzy sposoby, drugą na dwa, trzecią - jeden. Ostatecznie więc .
Istnieje więc sposobów ustawienia liczb ze zbioru w zadanym porządku.
Gdyby nie było narzuconego ograniczenia o niepowtarzaniu się liczb mielibyśmy możliwości.
Innymi słowy zatem istnieje liczb parzystych o różnych cyfrach ze zbioru oraz liczb parzystych tworzonych z cyfr tego zbioru w sytuacji, gdy mogą się one powtarzać.
Ogólnie zaś możemy powiedzieć, że:
Jeżeli pewien wybór polega na podjęciu decyzji przy czym pierwszą można podjąć na sposobów, drugą na sposobów, ..., -tą na sposobów, to wszystkich możliwych wyborów jest .
Powyższą zasadę nazywamy regułą mnożenia.
Zadania:
1. Ile różnych liczb sześciocyfrowych można utworzyć z cyfr z , , , , , , jeśli każda może występować dokładnie raz?
2. Na ile różnych sposobów może wbiec „gęsiego” na murawę boiska drużyna piłkarska, jeśli bramkarz biegnie trzeci?
Odpowiedzi:
1. .
2. .