Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mnożenie

Ostatnio komentowane
wygląd bohaterów
oliwia • 2018-12-15 14:41:11
kijowe nie pozdrawiam
dzidek • 2018-12-13 12:10:56
Dobre
aewstg • 2018-12-13 07:30:27
Prus to jednak straszny grafoman był.
klm • 2018-12-12 17:49:03
Bardzo ciekawe.
edrftgyh • 2018-12-09 10:01:00
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mnożenie jest jednym z czterech podstawowych działań arytmetycznych.

Mnożone elementy nazywamy czynnikami, zaś wynik mnożenia iloczynem. Do oznaczenia tego działania używamy znaku „ \cdot ” lub zamiennie znaku „x”.

 

Przykład:

3 x 5 = 15. Czynnikami są liczby 3 i 5, wynikiem mnożenia liczba 15.

1 x 2 x 3 x 4 = 24. Czynnikami są liczby 1, 2, 3 i 4, iloczynem - liczba 24.

Wygodnie jest myśleć o mnożeniu, jako o wielokrotnym dodawaniu tego samego elementu.

 

Przykład:

3 x 5 = 5 + 5 + 5. Liczbę 5 dwukrotnie dodajemy do niej samej, mamy zatem 3 piątki, stąd trzy razy pięć.

Lub, patrząc z drugiej strony:

3 x 5 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3. Suma pięciu trójek jest równa pięciokrotności liczby 3.

Dla mnożenia, podobnie jak dla pozostałych działań arytmetycznych, został opracowany schemat pisemnego jego wykonywania.

 

Przykład: 123 x 9 = ?

 

Liczby, które chcemy pomnożyć, zapisujemy jedną nad drugą. Kolejne (licząc od prawej strony) cyfry pierwszego czynnika mnożymy przez drugi czynnik, wynik zapisując pod spodem, w tej kolumnie, z której została wybrana cyfra pierwszego czynnika. Następnie sumujemy otrzymane wartości (przy czym drogna uwaga - w pustych miejscach możemy wstawić zero, tak, by

Polecamy również:

 • Dodawanie

  Jednym z podstawowych działań arytmetycznych jest dodawanie. Jest to przeważnie pierwsze działanie matematyczne, jakiego człowiek uczy się w życiu. W najbardziej elementarnym ujęciu dodawanie jest działaniem dwuargumentowym. Więcej »

 • Odejmowanie

  Odejmowanie jest drugim po dodawaniu podstawowym działaniem arytmetycznym. Jeśli myślimy o odejmowaniu jako o działaniu dwuargumentowym to składa się ono z następujących elementów: odjemna - liczba, od której będziemy odejmować, odjemnik - odejmowany od... Więcej »

 • Dzielenie

  Dzielenie jest ostatnim z czterech podstawowych działań arytmetycznych, przeważnie poznawane jest jako ostatnie. Dzielenie jest działaniem dwuargumentowym, pierwszy argument nazywamy dzielną, drugi - dzielnikiem, zaś wynik dzielenia to iloraz. Nazwy te są bardzo intuicyjne... Więcej »

 • Działania na potęgach

  Potęgowanie jest działaniem będącym uogólnieniem mnożenia. Podobnie jak mnożenie można było rozpatrywać jako kilkakrotne wykonanie dodawania tej samej liczby do siebie samej, podobnie też potęgę danej liczby można postrzegać jako wielokrotne pomnożenie danej liczby przez nią samą. Więcej »

 • Pierwiastkowanie

  Działaniem odwrotnym do potęgowania jest wyciąganie pierwiastków. Intuicyjnie pierwiastek jako działanie można rozumieć jako odpowiedź na następujące pytanie: jaką liczbę muszę podnieść do potęgi stopnia pierwiastka, by otrzymać liczbę pod pierwiastkiem? Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =