Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Andrzej Munk, Zezowate szczęście – streszczenie, opracowanie

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Główny bohater filmu Jan Piszczyk zwierza się ze swojej przeszłości naczelnikowi więzienia, w którym przebywa. Scenariusz przedstawia kolejne epizody z życia Piszczyka.

Pierwsze wspomnienie dotyczy dzieciństwa bohatera, spędzonego pod surowym okiem ojca - krawca. Mały Jan próbuje dowartościować się dopiero w szkole, tam również przeżywa swoją pierwszą dumę. Zostaje bowiem muzykiem w drużynie harcerskiej, jednak podczas parady kompromituje się.

Kolejny epizod dotyczy jego okresu studenckiego, gdzie Jan czuł się wyalienowany z powodu kształtu swojego nosa. Zapisuje się do organizacji prorządowej by móc udzielać korepetycji i zarabiać na życie. Naucza Jolę, córkę pani majorowej. Pewnej nocy gubi się w tłumie demonstrantów (zwolenników sanacji i nacjonalistów), zaczynając skandować sprzeczne ze sobą hasła, w wyniku czego zostaje wzięty za Żyda i boleśnie pobity. Tym sposobem traci szansę na dalszą pracę w charakterze korepetytora. Brak środków uniemożliwia mu studiowanie, więc Piszczyk próbuje swoich sił w wojsku – zostaje powołany do szkoły podchorążych w Zegrzu. Gdy dociera na miejsce, w jednostce znajduje mundur podchorążego i zakłada go. Z tego powodu zostaje pojmany

Polecamy również:

 • Krzysztof Kieślowski – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Swoje pierwsze krok w karierze reżysera stawiał tworząc filmy dokumentalne. Z czasem zaangażował się w produkcję fabularną i teatralną. Więcej »

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

 • Krzysztof Zanussi – biografia, twórczość

  Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie w rodzinie o włoskim pochodzeniu. Początkowo studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (na przełomie lat 50. i 60.). W tym samym czasie działał już w środowisku filmowym jako amator. W 1962 roku... Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

 • Charles Chaplin – biografia, twórczość

  Chaplin urodził się w Londynie 16 kwietnia 1889 roku. Rodzica artysty byli z wykształcenia aktorami. Niedługo po nadrodzinach syna rozstali się i od tamtej pory Charles mieszkał już tylko z matką, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =