Andrzej Munk, Zezowate szczęście – streszczenie, opracowanie

Streszczenie

Główny bohater filmu Jan Piszczyk zwierza się ze swojej przeszłości naczelnikowi więzienia, w którym przebywa. Scenariusz przedstawia kolejne epizody z życia Piszczyka.

Pierwsze wspomnienie dotyczy dzieciństwa bohatera, spędzonego pod surowym okiem ojca - krawca. Mały Jan próbuje dowartościować się dopiero w szkole, tam również przeżywa swoją pierwszą dumę. Zostaje bowiem muzykiem w drużynie harcerskiej, jednak podczas parady kompromituje się.

Kolejny epizod dotyczy jego okresu studenckiego, gdzie Jan czuł się wyalienowany z powodu kształtu swojego nosa. Zapisuje się do organizacji prorządowej by móc udzielać korepetycji i zarabiać na życie. Naucza Jolę, córkę pani majorowej. Pewnej nocy gubi się w tłumie demonstrantów (zwolenników sanacji i nacjonalistów), zaczynając skandować sprzeczne ze sobą hasła, w wyniku czego zostaje wzięty za Żyda i boleśnie pobity. Tym sposobem traci szansę na dalszą pracę w charakterze korepetytora. Brak środków uniemożliwia mu studiowanie, więc Piszczyk próbuje swoich sił w wojsku – zostaje powołany do szkoły podchorążych w Zegrzu. Gdy dociera na miejsce, w jednostce znajduje mundur podchorążego i zakłada go. Z tego powodu zostaje pojmany przez

Polecamy również:

 • Krzysztof Kieślowski – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Swoje pierwsze krok w karierze reżysera stawiał tworząc filmy dokumentalne. Z czasem zaangażował się w produkcję fabularną i teatralną. Więcej »

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

 • Krzysztof Zanussi – biografia, twórczość

  Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie w rodzinie o włoskim pochodzeniu. Początkowo studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (na przełomie lat 50. i 60.). W tym samym czasie działał już w środowisku filmowym jako amator. W 1962 roku... Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

 • Charles Chaplin – biografia, twórczość

  Chaplin urodził się w Londynie 16 kwietnia 1889 roku. Rodzica artysty byli z wykształcenia aktorami. Niedługo po nadrodzinach syna rozstali się i od tamtej pory Charles mieszkał już tylko z matką, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
Piłsudski dla władzy dopuścił do walki między Polakami.
Marcin • 2021-05-12 07:52:49
Na ile wolna wola jest rzeczywiście wolna skoro podlega prawom?
Imię • 2021-05-11 12:32:46