Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zaduszki w Chłopach - opis

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dzień Zaduszny obchodzono w Lipcach hołdując dawnym tradycjom. Wszyscy mieszkańcy udawali się na nieszpory do kościoła, z drugiej strony – kultywowali zwyczaj oddawania czci przodkom, który ksiądz piętnował jako pogański.

Rano cała wieś wypełniała się dźwiękiem dzwonów. Żebracy zbierali się wzdłuż drogi do kaplicy, klęczeli oddając się modlitwie i czekając na jałmużnę. Ludzie przeciskali się do zakrystii, by dać pieniądze na wypominki. Organista zbierał po sześć groszy i zapisywał imiona zmarłych. Później ksiądz wyczytywał je w specjalnej modlitwie odprawianej za kościołem.

Po południu odbywały się nieszpory. Przed cmentarzem ustawiono szereg beczek na datki, jedna była przeznaczona dla księdza, jedna dla organisty, jedna dla Jambrożego, a pozostałe dla żebraków. Idący na cmentarz ludzie wkładali do nich różne dary, najczęściej pożywienie, ale czasem też np. przędzę czy drobne monety. Niektórzy jednak przynosili też jedzenie dla zmarłych dusz na cmentarz. Tak właśnie zrobił Kuba:

(…) Kuba wyjął z zanadrza parę oszczędzonych skibek chleba, rwał je w glonki, przyklękał i rozrzucał po mogiłach. - Pożyw się, duszo krześcijańska, co cię wypominam w wieczornym czasie, pożyw się, pokutnico

Polecamy również:

 • Chłopi - problematyka

  W 1924 roku Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla za powieść pt.: „Chłopi”. Co przesądziło o tym wyróżnieniu? Czy opowieść o chłopskiej codzienności może zyskać wymiar dzieła uniwersalnego i ponadczasowego? Pisarzowi udało się stworzyć historię prawdopodobną, oddającą w sposób... Więcej »

 • Społeczeństwo i hierarchia w Chłopach

  Reymont stworzył w „Chłopach” obraz zróżnicowanego wewnętrznie społeczeństwa chłopskiego. W literaturze polskiej chłopi byli traktowani na ogół jako jednolita najniższa klasa społeczna. Wskazywano na ciężki los mieszkańców wsi zmagających się z biedą, głodem, uciskiem. Powieść... Więcej »

 • Konflikty w Chłopach

  Konflikty ekonomiczne - Konflikt dotyczący kwestii przepisania ziemi istnieje między Antkiem Boryną i Maciejem Boryną. Antek domaga się od ojca, by przekazał mu majątek, chce być autonomicznym gospodarzem, a nie domownikiem ojca, zależnym w pełni od jego woli. Więcej »

 • Chłopi i ich widzenie świata - charakterystyka

  Najważniejszą wartością uznawaną przez wszystkich mieszkańców Lipiec jest ziemia. Całe życie toczy się wokół prac polowych. To natura i zmiany pór roku wyznaczają rytm życia na wsi. Ilość i jakość posiadanej ziemi świadczy o wartości człowieka. Więcej »

 • Naturalizm w Chłopach

  „Dzieło sztuki jest tylko skrawkiem natury widzianym przez pryzmat temperamentu” – pisał Emil Zola, twórca i główny teoretyk naturalizmu. Choć świat przedstawiony zawsze będzie odbierany subiektywnie, należy dążyć do jak najwierniejszego odzwierciedlania rzeczywistości. Więcej »

Komentarze (1)
3 + 1 =
Komentarze
Ja • 2016-09-19 09:04:04
XD