Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Friedrich Dürrenmatt, Wizyta starszej pani - problematyka

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Społeczność mieszkańców Gullen można uznać za miniaturę społeczeństwa w ogóle. Swoimi postawami prezentują oni świat, w którym dokonała się zagłada wszelkich wartości, a ład etyczny nie ma żadnego znaczenia. W pewnym sensie dramat stanowi przestrogę dla współczesnych i wizję tego co może się wydarzyć, gdy świat całkowicie odda się hołdowaniu pieniądza.

Friedrich Dürrenmatt stawia w swoim dziele pytania o trwałość podstawowych wartości moralnych w obliczu wyzwań współczesnego świata i panujących w nim pokus. Są to również pytania o podmiotowość człowieka, siłę jego charakteru i indywidualizmu.

Autor pokazał nam jak pod wpływem, samej niemal wizji bogactwa, upadają systemy wartości, ludzka przyzwoitość i współczucie. W imię odmiany swego losu, ludzie z Gullen są bowiem zdolni do poświęcenia życia kogoś bliskiego i lubianego, wszak Alfred był wśród mieszkańców postacią pozytywną.

Ważnym problemem jest także poruszona w wątku Klary pewność siebie -  pewność tego, że za pieniądze można kupić wszystko, nawet sumienie, co bohaterka otwarcie wykorzystuje. Co więcej, na kartach dramatu widzimy jak mieszkańcy tłumaczą sobie rzeczywistość tak, by była wygodna dla nich.

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');