Friedrich Dürrenmatt, Wizyta starszej pani - opracowanie

Gatunek

Wizyta starszej pani to tragikomedia ujęta w trzech aktach. Autor łączy w swoim utworze elementy komedii i tragedii, w wielu miejscach nawiązuje także do greckiej tragedii pod względem formy.

Postacią tragiczną jest Klara, która prawie pół wieku oczekiwania na możliwość zemsty za dawną krzywdę i przez ten cały czas obmyślała swój plan. Co gorsza, posiada on taką władze, że jest w stanie samodzielnie decydować o dalszych losach miasteczka i jego mieszkańców. Wszystko to za sprawą pieniądza. Tragiczne są także losy Alfreda – przyjmuje swój los, jest gotowy na śmierć i staje odważnie naprzeciw starszej pani – jego pogodzenie się z sytuacją i jej zrozumienie (moralne olśnienie) decyduje o jego tragicznym położeniu.

Groteskowość jaką zastosował autor w przedstawieniu postaci i wydarzeń jest komediowym elementem dzieła. Podobnie przemiana nastawienia mieszkańców Gullen do osoby Klary, pod wpływem jej bogactwa.

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia rozgrywają się w małym szwajcarskim miasteczku Gullen.

Sposób kreowania postaci

Autor na konwencję tworzenia swoich postaci wybrał groteskę. Poprzez hiperbolizację wybranych cech ich charakteru i wyglądu (protezy Klary, rude włosy, jej cyniczność i obojętność) tworzy podobieństwo kobiety to zimnego potwora.

W utworze występuje także wiele postaci nieokreślonych lub o imionach i pseudonimach uproszczonych jak np. Roby czy Koby. Pisarz posługuje się również dość przerysowanym językiem, ironią i licznymi wulgaryzmami. W mowie Burmistrza umieszcza także przesadny patos wywołujący rozbawienie.

Obraz mieszkańców Gullen

Mieszkańcy rodzinnego miasteczka Klary przedstawieni są jako ludzie, którzy zatracili zupełnie podstawowy system wartości na rzecz dążenia do dobrobytu. Można powiedzieć, że ulegli religii pieniądza, zmuszeni do tego swoją sytuacją materialną. Byli zdolni do wyrzeczenia się prawdy i podmiotowego traktowania człowieka (Alferda) – wszystko po to by otrzymać obiecane przez Klarę pieniądze. Cechuje ich karierowiczostwo i brak rozwagi w zarządzaniu swoimi majątkami, co doprowadza ich do bankructwa. Mieszkańcy Gullen zostali przedstawieni jako społeczność o niezwykle słabym charakterze, którą można łatwo przekupić.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19