Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Friedrich Dürrenmatt, Wizyta starszej pani - opracowanie

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Gatunek

Wizyta starszej pani to tragikomedia ujęta w trzech aktach. Autor łączy w swoim utworze elementy komedii i tragedii, w wielu miejscach nawiązuje także do greckiej tragedii pod względem formy.

Postacią tragiczną jest Klara, która prawie pół wieku oczekiwania na możliwość zemsty za dawną krzywdę i przez ten cały czas obmyślała swój plan. Co gorsza, posiada on taką władze, że jest w stanie samodzielnie decydować o dalszych losach miasteczka i jego mieszkańców. Wszystko to za sprawą pieniądza. Tragiczne są także losy Alfreda – przyjmuje swój los, jest gotowy na śmierć i staje odważnie naprzeciw starszej pani – jego pogodzenie się z sytuacją i jej zrozumienie (moralne olśnienie) decyduje o jego tragicznym położeniu.

Groteskowość jaką zastosował autor w przedstawieniu postaci i wydarzeń jest komediowym elementem dzieła. Podobnie przemiana nastawienia mieszkańców Gullen do osoby Klary, pod wpływem jej bogactwa.

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia rozgrywają się w małym szwajcarskim miasteczku Gullen.

Sposób kreowania postaci

Autor na konwencję tworzenia swoich postaci wybrał groteskę. Poprzez hiperbolizację wybranych cech ich charakteru i wyglądu (protezy Klary, rude włosy, jej

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');