Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Friedrich Dürrenmatt, Wizyta starszej pani - bohaterowie

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Klara Zachanassian

Główna bohaterka dramatu, która po wieloletniej nieobecności  przyjeżdża do swojego rodzinnego miasteczka Gullen, biednego i zrujnowanego. W młodości była zakochana w Alfredzie, który jednak porzucił ją dla bogatszej kobiety (Klara była wówczas z nim w ciąży). Zrozpaczona podjęła się zawodu prostytutki, gdzie poznała wielu bogatych biznesmenów, z którymi wchodziła w związki i romanse. Dzięki temu sama stała się milionerką.

Doświadczenia życiowe i zasady rządzące wielkim światem biznesu spowodowały, że Klara stała się dość zimną i wyrachowaną osobą. Znała dobrze sytuację finansową swojego dawnego miasteczka  i postanowiła wykorzystać ją by zemścić się na mieszkańcach za dawne krzywdy.

To Klara wypowiada najbardziej znamienne dla wymowy utworu słowa kierowane do mieszkańców Gullen: Człowieczeństwo, moi panowie, jest podporządkowane giełdzie milionerów, jeśli ktoś rozporządza takim kapitałem jak mój, stać go na stworzenie sobie własnego ładu świata. Tytułowa starsza pani nauczyła się, że za odpowiednie pieniądze można kupić wszystko, nawet ludzkie sumienie.

Alfred Ill

Był związany z Klarą Zachanassian w młodości. Gdy nadarzyła się okazja nawiązania romansu z inną,

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');