Friedrich Dürrenmatt, Wizyta starszej pani - bohaterowie

Klara Zachanassian

Główna bohaterka dramatu, która po wieloletniej nieobecności  przyjeżdża do swojego rodzinnego miasteczka Gullen, biednego i zrujnowanego. W młodości była zakochana w Alfredzie, który jednak porzucił ją dla bogatszej kobiety (Klara była wówczas z nim w ciąży). Zrozpaczona podjęła się zawodu prostytutki, gdzie poznała wielu bogatych biznesmenów, z którymi wchodziła w związki i romanse. Dzięki temu sama stała się milionerką.

Doświadczenia życiowe i zasady rządzące wielkim światem biznesu spowodowały, że Klara stała się dość zimną i wyrachowaną osobą. Znała dobrze sytuację finansową swojego dawnego miasteczka  i postanowiła wykorzystać ją by zemścić się na mieszkańcach za dawne krzywdy.

To Klara wypowiada najbardziej znamienne dla wymowy utworu słowa kierowane do mieszkańców Gullen: Człowieczeństwo, moi panowie, jest podporządkowane giełdzie milionerów, jeśli ktoś rozporządza takim kapitałem jak mój, stać go na stworzenie sobie własnego ładu świata. Tytułowa starsza pani nauczyła się, że za odpowiednie pieniądze można kupić wszystko, nawet ludzkie sumienie.

Alfred Ill

Był związany z Klarą Zachanassian w młodości. Gdy nadarzyła się okazja nawiązania romansu z inną, o wiele zamożniejszą kobietą, Alfred porzucił ciężarną Klarę, nie chcąc uznać jej dziecka jako ojciec. Co więcej, przekupił kilku mieszkańców Gullen by złożyli w sądzie fałszywe zeznania przeciw Klarze, w wyniku czego kobieta musiała opuścić miejscowość. Mężczyzna wykazał się dużym wyrachowaniem i samolubnością. Kierował się wówczas jedynie swoją własną korzyścią. Inaczej rzecz ma się gdy po wielu latach znów spotyka Klarę – podobnie jak pozostali mieszkańcy ma nadzieję, że kobieta wybawi ich z nędzy.

Gdy objawia się plan starszej pani i wychodzi na jaw, że oczekuje ona egzekucji na dawnym kochanku, jego postawa jest równie zaskakująca – Alfred wydaje się być pogodzony ze swoim losem, przygotowany na śmierć i oczekujący na nią, mając świadomość, że na to zasłużył. Jest to świadectwo przemiany moralnej bohatera w obliczu śmierci.

Mieszkańcy Gullen

Można ich potraktować jako bohatera zbiorowego, choć w treści dramatu zostaje wyszczególnionych kilka postaci np. burmistrz, który wyraża swoje oburzenie propozycją zadośćuczynienia Klarze. Wszyscy oni reprezentują tę samą postawę wobec świata, wobec korzyści materialnych oraz wobec głównej bohaterki. Wiążą z przyjazdem Klary nadzieję, że ich nędzne życie zostanie na zawsze odmienione. Prosili nawet Alfreda o protekcję u kobiety, jako u jej dawnego przyjaciela – w zamian na wstawiennictwo obiecali mu fotel burmistrza. Gdy Klara postawiła ultimatum, że pomoże mieszkańcom jeśli uśmiercą Illa, ich stosunek do niego zaczął się zmieniać. W ten sposób udowodnili, że są zdolni do postąpienia wbrew wszelkim zasadom moralnym, można powiedzieć, że „sprzedali” Alfreda Illa za cenę własnej wygody i komfortu życia.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06