Stanisław Lem, Wizja lokalna - streszczenie i plan

Streszczenie

Powieść Stanisława Lema składa się z czterech rozdziałów.

W Szwajcarii

Narrator opisuje pobyt bohatera, podróżnika Ijona Tichego w Szwajcarii, w XVI-wiecznym zamku, który otrzymał w spadku. Poznaje tam profesora Rogera Gnussa, szefującego Instytutowi Maszyn Dziejowych, należącemu do Ministerstwa Spraw Zaziemskich. Profesor zajmuje się kontaktami dyplomatycznymi z cywilizacjami pochodzącymi z innych planet. Roger Gnuss zaprasza nowo poznanego podróżnika do siedziby swojego Instytutu.

Instytut Maszyn Dziejowych

W rozdziale tym odnajdujemy opis struktury Instytutu. Dzieli się on na różne wydziały np. Fizyki, Kosmologii Finansowej czy Teologii Nieziemskich. Na każdym z wydziałów pracują specjalne maszyny, które tworzą dalsze ciągi nieziemskich historii, na podstawie danych chemicznych, fizycznych czy historycznych. Żadna z maszyn nie jest jednak w stanie stworzyć idealnej wizji cywilizacji. Do zbioru danych (tzw. wsadów) zostaje dołączona jedna z podróżniczych relacji Tichego (z Enteropii). Dzięki temu, w informacji zwrotnej bohater dowiaduje się, że miejsce które odwiedził było falsyfikatem. Ijon otrzymuje także zaproszenie na Encję, planetę Kurdlandczyków i Luzanów). Przed wyjazdem

Polecamy również:

  • Stanisław Lem, Wizja lokalna – opracowanie

    Powieść Stanisława Lema należy do gatunku science-fiction (pisarz uchodził za mistrza tego gatunku). Po raz pierwszy została wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego w 1982 roku. Więcej »

  • Stanisław Lem, Wizja lokalna – problematyka

    Wizja lokalna stanowi próbę wyobrażenia modelu przyszłej cywilizacji. Porusza kwestię tego jak należy zapewnić jej bezpieczeństwo, równowagę, jak sprawić by obywatele czuli sens swojej egzystencji. Więcej »

  • Stanisław Lem, Wizja lokalna – bohaterowie

    Główny bohater, którego poznajemy w momencie wraca ze swojej kosmicznej podróży i udaje się na odpoczynek  do Szwajcarii. To okazuje się jednak punktem wyjścia dla jego kolejnych wojaży. Podczas urlopu poznaje naukowca Rogera Gnussa, który zabiera go do niesamowitego Instytutu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13