Nad Capuletich i Montekich domem
Spłukane deszczem, poruszone gromem
Łagodne oko błękitu
Patrzy na gruzy nieprzyjaznych grodów,
Na wywrócone bramy do ogrodów
I gwiazdę zrzuca ze szczytu.
Cyprysy mówią, że to dla Juljety
I dla Romea łza ta z nad planety
Spada i w groby przecieka;
A ludzie mówią, i mówią uczenie,
Że to nie łzy są, ale że kamienie,
I że nikt na nie nie czeka.
W Weronie - treść wiersza
Polecamy również:
-
Cyprian Kamil Norwid Marionetki - interpretacja i analiza wiersza
Jest to utwór sześciostrofowy. Każda ze strof zawiera cztery wersy. Pierwszy i trzeci wers każdej strofy ma jedenaście zgłosek, natomiast drugi i czwarty osiem. Więcej »
-
Cyprian Kamil Norwid Moja piosnka II - interpretacja i analiza wiersza
Wiersz „Moja piosnka II” to utwór, w którym Norwid wyraża swoją ogromną tęsknotę za utraconą ojczyzną. Słowa o tęsknocie zostają tu wprowadzone w postaci refrenu, który powtarza się po każdej strofie tekstu. Wiersz jest zatem stylizowany na kształt prostej, ludowej piosenki... Więcej »
-
Cyprian Kamil Norwid Bema pamięci żałobny rapsod - interpretacja i analiza wiersza
Utwór „Bema pamięci żałobny rapsod”, jak sam tytuł wskazuje, należy do liryki funeralnej, a bezpośrednią inspiracją do jego napisania była śmierć wybitnego Polaka – generała Józefa Bema, niestrudzonego bojownika o wolność. Bohater zmarły w 1850 roku, w Syrii, staje się uniwersalnym... Więcej »
-
Cyprian Kamil Norwid Fortepian Szopena - interpretacja i analiza wiersza
Można powiedzieć, że cała problematyka utworu skupia się wokół dwóch wykorzystanych w tekście figur. Są to muzyk i jego fortepian. Oba byty, zarówno ten osobowy, jak i przedmiotowy zyskują w wierszu Norwida wymiar paraboliczny. Chopin to bowiem uniwersalny symbol artysty, zaś fortepian to... Więcej »
-
Cyprian Kamil Norwid Pielgrzym - interpretacja i analiza wiersza
Generalnym zamysłem konstrukcyjnym tekstu organizującym jego przesłanie ideowe jest kontrast pomiędzy dwoma porządkami świata: horyzontalnym (czyli materialnym) i wertykalnym (czyli duchowym). Słowo-klucz, graficznie wyróżnione w tekście, stanowi termin: „stan”, który zostaje umieszczony w... Więcej »