W 80 dni dookoła świata - streszczenie - strona 9

już tam są. Gdy dowiedział się, że zostali w Hongkongu ogarnęło go przerażenie. Szybko musiał się pozbierać, ponieważ znalazł się w Japonii, a nie miał żadnych środków do życia. Postanowił więc wstąpić do cyrku, który niedługo miał wyruszyć do Stanów Zjednoczonych. W czasie jednej z prób zobaczył Fogga i zepsuł układ, biegnąc w jego stronę. Okazało się, iż Fogg dotarł do Jokohamy przez Szanghaj i przypuszczał, że Passepartout będzie tam na niego czekał.

 

Dnia 8 grudnia bohaterowie dotarli do San Francisco. Mieli oni cały dzień na zwiedzanie miasta, gdyż do Nowego Jorku mogli wyruszyć dopiero wieczorem. W przechadzkach towarzyszył im Fix, któremu teraz zależało na tym, by Fogg jak najszybciej dotarł do Londynu, gdzie w końcu będzie mógł go aresztować. W San Francisco natrafili na wiec, w czasie którego Proctor Stamp (pułkownik) swym grubiańskim zachowaniem uraził Fogga – angielskiego dżentelmena.

 

Podróż pociągiem do Nowego Jorku początkowo przebiegała spokojnie, zakłóciła ją tylko przeprawa bizonów przez tory. Passepartout spotkał mormońskiego misjonarza, którego słów wysłuchał z uwagą. Później postanowił uciec, gdyż niespecjalnie zależało mu na przyjmowaniu jego wiary. Wkrótce okazało się, iż tym samym pociągiem jedzie Proctor Stamp – mężczyzna grożący Foggowi pojedynkiem.

 

Pociąg dotarł do uszkodzonego mostu. Wydawało się, że podróżni będą musieli na własną rękę dotrzeć do najbliższej stacji (oddalonej o ok. 12 kilometrów). Wtedy jeden z konduktorów wpadł na pomysł, by maksymalnie rozpędzić środek lokomocji i jak najszybciej pokonać most. Idea, chociaż ryzykowna, okazała się być trafną. Niestety, radość bohaterów została zakłócona przez spotkanie Fogga i Proctora. Mężczyźni postanowili pojedynkować się na najbliższej stacji.

 

Do starcia jednak nie doszło. Na pociąg napadli Indianie (co było dosyć częste w tych czasach). Początkowo podróżni dzielnie się bronili, lecz postrzelony został konduktor. Powiedział on tylko, że trzeba jak najszybciej zatrzymać pociąg, inaczej dojdzie do tragedii. Dokonał tego Passepartout, który wspiął się na lokomotywę i zerwał łańcuch bezpieczeństwa. Zaraz po tym znalazł się w rękach Indian.

 

Fogg stanął przed ciężkim wyborem. Mógł podróżować dalej lub poszukać przyjaciela. Zdecydował się na drugą opcję. Z pomocą żołnierzy z fortu Kerney udało mu się odbić pojmanych pasażerów. Niestety, pociąg odjechał.

 

Na pomysł, jak pokonać dalszą drogę, wpadł Fix. Wskazał on bohaterom pojazd Andrew Speedyego – łódź na płozach z żaglem. Dzięki temu bohaterowie docierają do Omahy w Nebrasce, gdzie wsiadają do pociągu zmierzającego do Chicago. Tam z kolei przesiadają się na zmierzający do Nowego Jorku.

 

Kiedy w końcu udało im się przybyć na wschodnie wybrzeże, okazuje się, iż parowiec płynący do Liverpoolu wyruszył już w drogę. Jedynym wyjściem było dostanie się na pokład innej statku. W końcu Foggowi udało się znaleźć statek towarowy, na który wsiedli bohaterowie (oczywiście wpłacając sporą sumę pieniędzy). Początkowo mieli płynąć tylko do Bordeaux, lecz Fileasowi udało się skłonić załogę do zmiany trasy. Nie przewidział on tylko jednego – zapasy węgla na „Henryce” były przeznaczone na krótszą podróż. Dlatego też nakazał rozbieranie drewnianych części i palenie nimi. Gdy kapitan to zobaczył, wpadł w szał. Jednak Fogg szybko go uspokoił, odkupując od niego statek.

 

Dnia 21 grudnia bohaterowie docierają do Liverpoolu. Jako że są już na ziemi brytyjskiej, Fix natychmiastowo aresztuje Fogga. W końcu dociera do niego wiadomość o uwięzieniu prawdziwego złodzieja, na wieść o czym momentalnie wypuszcza głównego bohatera. Wszyscy prędko udają się do pociągu zmierzającego do Londynu. Przesunięcia w rozkładach i opóźnienia powodują, iż Fogg pojawił się w stolicy pięć minut po czasie.

 

Zrezygnowany mężczyzna przeprosił Audę za przywiezienie jej do Anglii. Ta była jednak zadowolona, a para wyznała sobie miłość i postanowiła wziąć ślub (po raz pierwszy Fogg mówił otwarcie o swoich emocjach). Gdy Passepartout udał się do pastora, dotarła doń szokująca wiadomość. Dzień ten nie był niedzielą, lecz sobotą. Bohaterowie zyskali dobę podróżując z zachodu na wschód.

 

Fogg prędko udał się do klubu „Reforma”, gdzie bohater wszedł punktualnie o 20:49. Zgromadzeni tam ludzie oczekiwali go, gdyż po złapaniu Jakuba Stranda (prawdziwego złodzieja) sprawa podróży Fogga znowu stała się niezwykle ważna. Bohater nie tylko wygrał zakład, ale także odnalazł swą drugą połówkę – pochodzącą z Indii Audę.

Polecamy również:

Komentarze (5)
Wynik działania 1 + 1 =
Maksym
2017-10-07 13:05:30
Super bardzo się przydało
Maksym
2017-10-07 13:03:33
Bardzo fajne ale za długie
thepatka1
2016-02-29 19:49:40
bardzo denerwują mnie reklamy
mila_milena11
2016-02-29 19:47:37
fajne streszczenie ale moim zdaniem jest mało szczegółowe
Nela Szilnem
2015-12-16 18:10:51
Bardzo Fajne Streszczenie
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ok
• 2024-02-26 07:33:18
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06