W 80 dni dookoła świata - streszczenie - strona 3

nie mogło dziwić jego lekko agresywne nastawienie. Fogg zapłacił za niego 2000 funtów, gdyż mężczyzna nie chciał wynająć słonia, a w grę wchodziła wyłącznie sprzedaż. Wraz z Foggiem, Passepartout i przewodnikiem podróżował jeszcze generał Cromarty.

Pierwszy dzień minął spokojnie. Główny bohater czuł się doskonale, lokaj rozmyślał o przyszłości słonia i tylko Cromarty narzekał na różnego rodzaju bóle. Po noclegu bohaterowie wyruszyli wczesnym rankiem. Gdy zbliżali się do Gangesu, ich oczom ukazała się procesja. Widok fakirów, kapłanów oraz wielkiej figury bogini Kali i ledwie idącej kobiety utwierdził Cromartyego, że widzą uczestników ceremonii Sati (spalenia żony zmarłego wraz z jego ciałem). Fogg postanowił uratować kobietę.

Przewodnik także należący do plemienia Parsów przytoczył bohaterom historię kobiety, która była żoną bogatego mężczyzny. Dla jego krewnych wyeliminowanie jej było dobrym rozwiązaniem, gdyż mogli dzięki temu liczyć na spadek. Bohaterowie podążyli za procesją, lecz znalezienie stosownej okazji, by wykraść kobietę graniczyło z cudem. Wszyscy byli już przygotowani na oglądanie jej śmierci, gdy stało się coś dziwnego. Trup wstał ze stosu, porwał niedoszłą ofiarę i uciekł. Okazało się, że był to Passepartout, który położył się na drwach i tym sprytnym sposobem uratował życie Audy (bo tak miała na imię kobieta).

Cromarty uświadomił Fogga, iż musi zabrać Hinduskę ze sobą, ponieważ w ojczyźnie grozi jej niebezpieczeństwo. Gdy bohaterowie dotarli do Allahabadu rozstali się z przewodnikiem. Angielski dżentelmen postanowił oddać mu słonia, co napełniło Hindusa radością. Następnym przystankiem było Benares, gdzie szlak Fogga, Passepartout i Audy rozbiegał się z drogą Cromartyego. Bohaterowie wyruszyli do Kalkuty, skąd chcieli dostać się do Hongkongu. Jednak w indyjskim mieście zaszły całkiem niespodziewane wydarzenia. Obydwóch mężczyzn aresztowano, czego powodem było zbezczeszczenie świątyni przez Passepartout. Ostatecznie Fogg płaci kaucję, gdyż zależy mu na czasie, i bohaterowie mogli wyruszać w dalszą podróż. Jej celem był Hongkong.

Do angielskiej kolonii bohaterowie podróżowali statkiem „Rangun”. W czasie wyprawy Auda spędzała wiele czasu z Foggiem i wciąż dziwiła się, że mężczyzna ten niemal w ogóle nie okazuje emocji. Dopiero od Passepartout dowiedziała się kilku rzeczy o nim i utwierdziła się w przekonaniu, iż uratował ją dobry i wartościowy człowiek. Na pokładzie Jan ponownie spotkał Fixa, który miał nadzieję na ostateczne zakończenie podróży Fogga w Hongkongu. Ucieszył się widokiem znajomego mężczyzny i odbył z nim kilka rozmów. Opowiedział mu m. in. o uratowaniu Audy.

Passepartout często spotykał Fixa. Utwierdził się nawet w przekonaniu, iż mężczyzna został wysłany przez znajomych Fogga z klubu „Reforma”, by sprawdzali, czy ten naprawdę podróżuje. Nie chciał mówić o tym pracodawcy, gdyż bał się jego oburzenia brakiem zaufania.

Statek zatrzymał się w Singapurze, gdzie uzupełniano zapasy węgla. Miasto wzbudziło wiele zachwytów podróżujących, lecz wkrótce trzeba było ruszać dalej. Niestety, nastąpiło pogorszenie pogody. Środek transportu wciąż się kołysał i podróżował wolno, co martwiło bohaterów, gdyż mogli mieć z tego powodu opóźnienia.

Do Hongkongu bohaterowie dotarli z dwudziestoczterogodzinnym opóźnieniem. Fogg zajął się ustaleniem adresu krewnego Audy, lecz okazało się, iż wyjechał on do Europy. Kobieta musiała więc ruszyć w dalszą podróż z angielskim dżentelmenem. Passepartout z kolei wyruszył, by nabyć bilety na statek „Carnatic”. Jednakże po drodze spotkał Fixa, który chciał wyznać mu prawdę o jego pracodawcy. W tym

Polecamy również:

Komentarze (5)
Wynik działania 2 + 4 =
Maksym
2017-10-07 13:05:30
Super bardzo się przydało
Maksym
2017-10-07 13:03:33
Bardzo fajne ale za długie
thepatka1
2016-02-29 19:49:40
bardzo denerwują mnie reklamy
mila_milena11
2016-02-29 19:47:37
fajne streszczenie ale moim zdaniem jest mało szczegółowe
Nela Szilnem
2015-12-16 18:10:51
Bardzo Fajne Streszczenie
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ok
• 2024-02-26 07:33:18
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06