Tomasz Morus, Utopia – opracowanie - strona 2

stosować ucisku. Powinien czynić jak najwięcej dobra, a przynajmniej unikać zła.

Obywatele w Utopii

W utopii każda rodzina miała liczyć 40 członków i niewolników, a na jej czele zawsze stoi matka i ojciec. Nad grupą 3 rodzin czuwa specjalny urzędnik (filarch). Każda osoba w rodzinie musi nosić taki sam strój (odróżnia od m.in. kobiety od mężczyzn), a obowiązki są dzielone po równo. Żaden obywatel nie posiada własności, nie istnieje rozpusta ani pijaństwo.

Prawo

Każde wykroczenie przeciw ustalonemu prawu jest odpowiednio karane i piętnowane. Każdy natomiast ma prawo pracować i korzystać z dostępnych, zdrowych rozrywek. Dla utopian praca jest obowiązkiem, a w społeczeństwie panuje powszechna równość. Władza chce uniknąć konfliktów na tle religijnym, dlatego każdy obywatel ma prawdo do wyboru wyznania.

Bohaterowie - Rafał Hytlodeusz

Głównym i w zasadzie jedynym określonym bohaterem Utopii Tomasza Morusa jest Rafał Hytlodeusz, portugalski podróżnik, który wybrał się do Nowego Świata. Dociera on do wyspy znacznie oddalonej od reszty świata. Założył ją legendarny wódz Utopos, który tworzył cywilizowany naród z dzikiego ludu. Hytlodeusz spędził na wyspie pięć lat, dokładnie obserwując panujący tam układ społeczny.

Polecamy również:

  • Tomasz Morus, Utopia - streszczenie

    Utopia Tomasza Morusa stanowi wizję idealnego państwa i systemu społecznego. Pierwsza część książki przedstawia Anglię w epoce Odrodzenia, dość ponure i smutne państwo, a druga wspaniały i obiecujący obraz wyspy, której mieszkańców nie dręczą żadne problemy natury moralnej, gospodarczej czy społecznej. Więcej »

  • Tomasz Morus, Utopia – problematyka

    Tomasz Morus napisał swoje dzieło by ukazać współczesnym czytelnikom perspektywy i możliwości utworzenia państwa, które szanuje prawa i potrzeby swoich obywateli. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11
Piłsudski dla władzy dopuścił do walki między Polakami.
Marcin • 2021-05-12 07:52:49