Tomasz Morus, Utopia – opracowanie

Geneza

Inny tytuł książki Tomasza Morusa brzmi Książeczka zaiste złota i niemniej pożyteczna jak przyjemna o najlepszym ustroju państwa i nieznanej dotąd wyspie Utopii. Została napisana w 1516 roku i stanowi przedstawienie wizji idealnego państwa i systemu społecznego. W języku greckim utopia oznacza miejsce, które nie istnieje.

Najważniejsze założenia

Tomasz Morus był przeciwny skupianiu wszelkiej władzy w rękach zamożnych ludzi – według niego stanowiło to najważniejsze źródło zła w społeczeństwie. Jego propozycja polegała na równości  i wspólnocie w posiadaniu majątków, a własność prywatna i pieniądz w ogóle nie powinny istnieć.

Gospodarka Utopii była oparta na rolnictwie, więc każdy mieszkaniec musiał zajmować się ziemią (z wyjątkiem tych, wybranych do pracy naukowej). Obywatele Utopii spędzali dzień według określonego przez władzę porządku pracy i odpoczynku.

Władza w Utopii

W założeniu Morusa władza stoi na czele państwa, ale nie ma mocy nieograniczonej. Władający wybierani są na całe życie, a jeśli któryś z nich przejawia skłonności tyrana – od razu jest usuwany ze stanowiska. Najważniejszą cechą władcy jest jego sympatia wśród obywateli – nie może wzbudzać ich nienawiści, nie może

Polecamy również:

  • Tomasz Morus, Utopia - streszczenie

    Utopia Tomasza Morusa stanowi wizję idealnego państwa i systemu społecznego. Pierwsza część książki przedstawia Anglię w epoce Odrodzenia, dość ponure i smutne państwo, a druga wspaniały i obiecujący obraz wyspy, której mieszkańców nie dręczą żadne problemy natury moralnej, gospodarczej czy społecznej. Więcej »

  • Tomasz Morus, Utopia – problematyka

    Tomasz Morus napisał swoje dzieło by ukazać współczesnym czytelnikom perspektywy i możliwości utworzenia państwa, które szanuje prawa i potrzeby swoich obywateli. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Tekst nie jest całkowicie prawdziwy. Do roku 1942, a przypominam, że Niemcy napadli na P...
Karol • 2021-04-19 21:37:00
Ostatecznie nie ukończył studiów, więc artykuł wprowadza w błąd.
Marta • 2021-04-19 19:23:19
ja z tego robię plakat :)
kamyq • 2021-04-19 18:17:18
ezz
wdadad • 2021-04-19 17:41:35
ez
marek • 2021-04-19 14:57:37