Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tomasz Morus, Utopia - streszczenie

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Utopia Tomasza Morusa stanowi wizję idealnego państwa i systemu społecznego. Pierwsza część książki przedstawia Anglię w epoce Odrodzenia, dość ponure i smutne państwo, a druga wspaniały i obiecujący obraz wyspy, której mieszkańców nie dręczą żadne problemy natury moralnej, gospodarczej czy społecznej.

Na Utopię składają się 54 miasta, a jedno z nich stanowi stolicę. W każdym z miast mieszka 100 000 rodzin. Głównym zajęciem ich mieszkańców jest uprawa roli, a życie gospodarcze jest kształtowane przez państwo, w którym panuje wspólnota własności. Nie istnieje system klasowy, a między obywatelami panuje absolutna równość. Dzień pracy trwa sześć godzin, ludzie kładą się spać o 8 wieczorem, a wstają o 4 rano.

Istnieją publiczne magazyny, w których rząd gromadzi żywność i inne wyroby. Kontroluje także ich produkcję.

Drzeworyt ilustrujący pierwsze wydanie książki, autor: Ambrosius Holbein/www.wikipedia.org.pl


W Utopii nie funkcjonują pieniądze, a gdy czegoś potrzebują, po prostu proszą o to i dostają. Mieszkańcy produkują złote łańcuchy, które służą im do kontrolowania niewolników, a są nimi głównie jeńcy wojenni.

Co do zasad moralnych: dziewczęta nie mogą wychodzić za mąż wcześniej niż przed ukończeniem 18 roku życia. Chłopcy zaś mogą ożenić się dopiero gdy skończą 22 lata. Przed

Polecamy również:

  • Tomasz Morus, Utopia – opracowanie

    Inny tytuł książki Tomasza Morusa brzmi Książeczka zaiste złota i niemniej pożyteczna jak przyjemna o najlepszym ustroju państwa i nieznanej dotąd wyspie Utopii. Została napisana w 1516 roku i stanowi przedstawienie wizji idealnego państwa i systemu społecznego. W języku greckim utopia oznacza miejsce, które... Więcej »

  • Tomasz Morus, Utopia – problematyka

    Tomasz Morus napisał swoje dzieło by ukazać współczesnym czytelnikom perspektywy i możliwości utworzenia państwa, które szanuje prawa i potrzeby swoich obywateli. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =