Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tomasz Morus, Utopia – problematyka

Ostatnio komentowane
Śmigłowiec Szturmowy AH-64 Apache
imustend • 2019-11-22 08:16:53
jestem helikopterem
samolot • 2019-11-21 20:51:52
Przydatne, zapożyczyłem kilka zdań do własnej pracy.
Rafał • 2019-11-21 16:11:48
nie fajny
lolkamolkakwiat • 2019-11-21 16:09:24
Martina Lutra Kinga - może ktoś łaskawie poprawi pisownię!
PL • 2019-11-21 14:38:35
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tomasz Morus napisał swoje dzieło by ukazać współczesnym czytelnikom perspektywy i możliwości utworzenia państwa, które szanuje prawa i potrzeby swoich obywateli. Chciał by ludzie uwierzyli, że model utopii da się urzeczywistnić – że może zaistnieć układ, w którym ludzie nie zgodzą się biernie na panujące, nie zawsze korzystne dla nich, warunki.

Model filozofa zakładał sprzeciw wobec absolutnej władzy kapitalistycznej oraz uciskowi panującemu w XVI Anglii (jej obraz został przedstawiony w pierwszej części książki). Opisany projekt Tomasza Morusa był dość bliski polityce Marksa i Engelsa i założeniom socjalistycznym. Utwór można również odczytywać jako satyrę na sytuację państwa angielskiego pod rządami Henryka VIII.

Autor zdawał sobie sprawę z tego, że jego propozycji nie da się zrealizować, a przynajmniej nie w najbliższym czasie: Wiele czasu, myślę, upłynie, nim przejmiemy od nich – Utopian, jakiekolwiek zwyczaje, o tyle lepsze od naszych.

Polecamy również:

  • Tomasz Morus, Utopia - streszczenie

    Utopia Tomasza Morusa stanowi wizję idealnego państwa i systemu społecznego. Pierwsza część książki przedstawia Anglię w epoce Odrodzenia, dość ponure i smutne państwo, a druga wspaniały i obiecujący obraz wyspy, której mieszkańców nie dręczą żadne problemy natury moralnej, gospodarczej czy społecznej. Więcej »

  • Tomasz Morus, Utopia – opracowanie

    Inny tytuł książki Tomasza Morusa brzmi Książeczka zaiste złota i niemniej pożyteczna jak przyjemna o najlepszym ustroju państwa i nieznanej dotąd wyspie Utopii. Została napisana w 1516 roku i stanowi przedstawienie wizji idealnego państwa i systemu społecznego. W języku greckim utopia oznacza miejsce, które... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =