Tomasz Morus, Utopia – problematyka

Tomasz Morus napisał swoje dzieło by ukazać współczesnym czytelnikom perspektywy i możliwości utworzenia państwa, które szanuje prawa i potrzeby swoich obywateli. Chciał by ludzie uwierzyli, że model utopii da się urzeczywistnić – że może zaistnieć układ, w którym ludzie nie zgodzą się biernie na panujące, nie zawsze korzystne dla nich, warunki.

Model filozofa zakładał sprzeciw wobec absolutnej władzy kapitalistycznej oraz uciskowi panującemu w XVI Anglii (jej obraz został przedstawiony w pierwszej części książki). Opisany projekt Tomasza Morusa był dość bliski polityce Marksa i Engelsa i założeniom socjalistycznym. Utwór można również odczytywać jako satyrę na sytuację państwa angielskiego pod rządami Henryka VIII.

Autor zdawał sobie sprawę z tego, że jego propozycji nie da się zrealizować, a przynajmniej nie w najbliższym czasie: Wiele czasu, myślę, upłynie, nim przejmiemy od nich – Utopian, jakiekolwiek zwyczaje, o tyle lepsze od naszych.

Polecamy również:

  • Tomasz Morus, Utopia - streszczenie

    Utopia Tomasza Morusa stanowi wizję idealnego państwa i systemu społecznego. Pierwsza część książki przedstawia Anglię w epoce Odrodzenia, dość ponure i smutne państwo, a druga wspaniały i obiecujący obraz wyspy, której mieszkańców nie dręczą żadne problemy natury moralnej, gospodarczej czy społecznej. Więcej »

  • Tomasz Morus, Utopia – opracowanie

    Inny tytuł książki Tomasza Morusa brzmi Książeczka zaiste złota i niemniej pożyteczna jak przyjemna o najlepszym ustroju państwa i nieznanej dotąd wyspie Utopii. Została napisana w 1516 roku i stanowi przedstawienie wizji idealnego państwa i systemu społecznego. W języku greckim utopia oznacza miejsce, które... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11