Urkowie w Innym świecie - charakterystyka

Urkowie to wielokrotni recydywiści stojący na szczycie obozowej hierarchii. Innych więźniów traktowali z góry, często dla satysfakcji stosując wobec nich przemoc. Kiedy ktoś chciał wywalczyć coś dla siebie (np. Gustaw pracę w brygadzie tragarzy), musiał zwrócić się do nich o pomoc. Najczęściej czyniono to ofiarując im łapówkę.

„Urkowie” tworzyli w obozie zwarte i niebezpieczne grupy. Szczególnie obawiać musiały się ich kobiety. Kiedy pragnęli jakąś zdobyć, gotowi byli zrobić wszystko.

Skrajnym przykładem ich mentalności była sytuacja, jaka rozegrała się między Kowalem i Marusią. Kobieta została najpierw brutalnie zgwałcona przez ośmiu mężczyzn, później swoją opieką otoczył ją Kowal. Gdy jednak jego towarzysze zaczęli niechętnie patrzeć na ten fakt, zdecydował oddać im Marusię. Nakazał kobiecie się rozebrać i być posłuszną każdemu z nich.

Życie innych więźniów nie miało dla „urków” większego znaczenia. Dla przyjemności grali w karty o należące do nich rzeczy, stawką mogło być także życie więźnia. Wszak i tak zdawali sobie sprawę, że najprawdopodobniej nigdy nie opuszczą łagrów.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Gustawa - Inny świat

  „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest dziełem silnie nacechowanym autobiograficznie – autor spisywał realia życia w sowieckim łagrze na podstawie własnych doświadczeń. Głównym bohaterem, a zarazem narratorem jest Gustaw – porte-parole autora. Kiedy mężczyzna trafił do obozu... Więcej »

 • Kostylew - charakterystyka

  Michaił Kostylew do Jercewa trafił z Mostowicy. Miał wówczas około 27 lat. Wyróżniały go silna budowa fizyczna oraz krzaczaste brwi. Odebrał staranne wykształcenie – z polecenia partii wstąpił do Akademii Morskiej we Władywostoku. Rodzice wychowywali Kostylewa w wielkiej czci względem komunizmu. Więcej »

 • Pamfiłow - charakterystyka

  Pamfiłow przed osadzeniem w jercewskim łagrze był właścicielem wielkiego gospodarstwa rolnego mieszczącego się nad Donem. W wyniku kolektywizacji utracił majątek i wraz z rodziną został przeniesiony na Syberię, gdzie rozpoczął pracę w charakterze instruktora rolnego. Już po trzech miesiącach umarła jego żona,... Więcej »

 • Natalia Lwowna - charakterystyka

  Natalia Lwowna była jedną z kobiet, które przebywały w jercewskim łagrze. Nie odznaczała się przykuwającą wzrok urodą, więc mogła poruszać się po łagrze spokojnie, wolna od niewybrednych zaczepek ze strony mężczyzn. Miała ogromne oczy, obwisłe policzki, wyraźnie przerzedzone włosy i dość brzydką twarz. Mimo... Więcej »

 • Inny świat - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Dimka - starszy mężczyzna z protezą zamiast jednej nogi. Należał do ludzi najbliższych Gustawowi. Początkowo pracował jako dyżurny w baraku i to on doradził narratorowi, by przekupił jednego z „urków” dowodzących brygadą tragarzy. W końcowej fazie pobytu Herlinga-Grudzińskiego w łagrze Dimka... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 5 =
Maka
2021-03-12 10:24:35
Superrr
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43