Urkowie to wielokrotni recydywiści stojący na szczycie obozowej hierarchii. Innych więźniów traktowali z góry, często dla satysfakcji stosując wobec nich przemoc. Kiedy ktoś chciał wywalczyć coś dla siebie (np. Gustaw pracę w brygadzie tragarzy), musiał zwrócić się do nich o pomoc. Najczęściej czyniono to ofiarując im łapówkę.
„Urkowie” tworzyli w obozie zwarte i niebezpieczne grupy. Szczególnie obawiać musiały się ich kobiety. Kiedy pragnęli jakąś zdobyć, gotowi byli zrobić wszystko.
Skrajnym przykładem ich mentalności była sytuacja, jaka rozegrała się między Kowalem i Marusią. Kobieta została najpierw brutalnie zgwałcona przez ośmiu mężczyzn, później swoją opieką otoczył ją Kowal. Gdy jednak jego towarzysze zaczęli niechętnie patrzeć na ten fakt, zdecydował oddać im Marusię. Nakazał kobiecie się rozebrać i być posłuszną każdemu z nich.
Życie innych więźniów nie miało dla „urków” większego znaczenia. Dla przyjemności grali w karty o należące do nich rzeczy, stawką mogło być także życie więźnia. Wszak i tak zdawali sobie sprawę, że najprawdopodobniej nigdy nie opuszczą łagrów.
Urkowie w Innym świecie - charakterystyka
Polecamy również:
-
Charakterystyka Gustawa - Inny świat
„Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest dziełem silnie nacechowanym autobiograficznie – autor spisywał realia życia w sowieckim łagrze na podstawie własnych doświadczeń. Głównym bohaterem, a zarazem narratorem jest Gustaw – porte-parole autora. Kiedy mężczyzna trafił do obozu... Więcej »
-
Kostylew - charakterystyka
Michaił Kostylew do Jercewa trafił z Mostowicy. Miał wówczas około 27 lat. Wyróżniały go silna budowa fizyczna oraz krzaczaste brwi. Odebrał staranne wykształcenie – z polecenia partii wstąpił do Akademii Morskiej we Władywostoku. Rodzice wychowywali Kostylewa w wielkiej czci względem komunizmu. Więcej »
-
Pamfiłow - charakterystyka
Pamfiłow przed osadzeniem w jercewskim łagrze był właścicielem wielkiego gospodarstwa rolnego mieszczącego się nad Donem. W wyniku kolektywizacji utracił majątek i wraz z rodziną został przeniesiony na Syberię, gdzie rozpoczął pracę w charakterze instruktora rolnego. Już po trzech miesiącach umarła jego żona,... Więcej »
-
Natalia Lwowna - charakterystyka
Natalia Lwowna była jedną z kobiet, które przebywały w jercewskim łagrze. Nie odznaczała się przykuwającą wzrok urodą, więc mogła poruszać się po łagrze spokojnie, wolna od niewybrednych zaczepek ze strony mężczyzn. Miała ogromne oczy, obwisłe policzki, wyraźnie przerzedzone włosy i dość brzydką twarz. Mimo... Więcej »
-
Inny świat - charakterystyka bohaterów drugoplanowych
Inny świat. Zapiski sowieckie to książka autorstwa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Jest to zbiór wspomnień autora z pobytu w łagrze w Jercewie pod Archangielskiem. Poniżej przedstawiamy charakterystykę bohaterów drugoplanowych tych opowieści. Więcej »