Charakterystyka Gustawa - Inny świat

„Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest dziełem silnie nacechowanym autobiograficznie – autor spisywał realia życia w sowieckim łagrze na podstawie własnych doświadczeń. Głównym bohaterem, a zarazem narratorem jest Gustawporte-parole autora. Kiedy mężczyzna trafił do obozu w Jercewie, miał zaledwie 21 lat. Roztaczała się przed nim ponura wizja spędzenia pięciu kolejnych lat w „innym świecie”.

Dla młodego Polaka zetknięcie się z realiami panującymi w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich było doświadczeniem okrutnym. Ciągła niepewność swojego losu, niewiedza i lęk – wszystko to powodowało swego rodzaju odrętwienie. Prawdziwym wyzwaniem była jednak rzeczywistość łagrowa, gdzie każdy przeżyty dzień stanowił zwycięstwo, na którego świętowanie nie było jednak czasu – już przed świtem rozlegały się sygnały pobudki.

Od początku swojego pobytu w radzieckich więzieniach i jercewskim obozie narrator jawi się jako osoba komunikatywna, ciekawa świata i pragnąca kontaktu z innymi ludźmi. W celi numer 37 chętnie wysłuchiwał opowieści współwięźniów, co równie często czynił w obozie. Zawsze interesowały go losy innych osadzonych, więc z zaciekawieniem śledził ich historie. Kiedy pojawiał

Polecamy również:

 • Kostylew - charakterystyka

  Michaił Kostylew do Jercewa trafił z Mostowicy. Miał wówczas około 27 lat. Wyróżniały go silna budowa fizyczna oraz krzaczaste brwi. Odebrał staranne wykształcenie – z polecenia partii wstąpił do Akademii Morskiej we Władywostoku. Rodzice wychowywali Kostylewa w wielkiej czci względem komunizmu. Więcej »

 • Pamfiłow - charakterystyka

  Pamfiłow przed osadzeniem w jercewskim łagrze był właścicielem wielkiego gospodarstwa rolnego mieszczącego się nad Donem. W wyniku kolektywizacji utracił majątek i wraz z rodziną został przeniesiony na Syberię, gdzie rozpoczął pracę w charakterze instruktora rolnego. Już po trzech miesiącach umarła jego żona,... Więcej »

 • Natalia Lwowna - charakterystyka

  Natalia Lwowna była jedną z kobiet, które przebywały w jercewskim łagrze. Nie odznaczała się przykuwającą wzrok urodą, więc mogła poruszać się po łagrze spokojnie, wolna od niewybrednych zaczepek ze strony mężczyzn. Miała ogromne oczy, obwisłe policzki, wyraźnie przerzedzone włosy i dość brzydką twarz. Mimo... Więcej »

 • Urkowie w Innym świecie - charakterystyka

  Urkowie to wielokrotni recydywiści stojący na szczycie obozowej hierarchii. Innych więźniów traktowali z góry, często dla satysfakcji stosując wobec nich przemoc. Więcej »

 • Inny świat - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Dimka - starszy mężczyzna z protezą zamiast jednej nogi. Należał do ludzi najbliższych Gustawowi. Początkowo pracował jako dyżurny w baraku i to on doradził narratorowi, by przekupił jednego z „urków” dowodzących brygadą tragarzy. W końcowej fazie pobytu Herlinga-Grudzińskiego w łagrze Dimka... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
XD
LOL • 2021-10-20 16:21:41
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04