Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Upodobnienia fonetyczne - wewnątrzwyrazowe, międzywyrazowe, ubezdźwięcznienia, udźwięcznienia, postępowe, wsteczne, utrata dźwięczności na końcu wyrazu

Ostatnio komentowane
xD
grushacz • 2019-11-14 18:25:57
JA.WŁAŚNIE.POPEŁNIŁAM. GRZECH.I.OPRAZIŁAM.PANA.BOGA.EWCIA
EWCIA • 2019-11-14 18:00:08
Świetna analiza.
Łukasz • 2019-11-13 21:19:50
XD
XD • 2019-11-13 17:25:59
Prawda Dawid oddam ci mój kanał
Young Igi • 2019-11-13 12:53:32
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Co to jest upodobnienie

Upodobnienie fonetyczne to zmiana w sposobie wymawiania głosek spowodowana sąsiedztwem innych głosek. Np. inaczej zapisujemy wyraz trzeba, a inaczej go wymawiamy (tszeba). Powodem jest nasz aparat mowy, który ułatwia sobie pracę i zamiast wymawiania głoski bezdźwięcznej t, a zaraz po niej dźwięcznej rz, od razu całość traktuje jak grupę bezdźwięczną tsz.

Aby sprawdzić, że rzeczywiście łatwiej artykułować wyrazy, jeśli zachodzą w nich upodobnienia, wystarczy wymówić bardzo starannie głoski pogrubione w wyrazach: przestrzeń, przytrzymać, kwiaciarnia, podtrucie. Znacznie łatwiej będzie powiedzieć: pszestszeń, pszytszymać, kfiaciarnia, pottrucie.

Nazwa „upodobnienia” wzięła się stąd, że sąsiadujące ze sobą głoski upodabniają się do siebie pod względem dźwięczności. Należy pamiętać, że część głosek dźwięcznych ma swoje bezdźwięczne odpowiedniki. Posiadanie tej wiedzy umożliwia prawidłową analizę upodobnień fonetycznych. Na istnienie upodobnień mają wpływ spółgłoski.

b – p, d – t, dz – c, dź – ć, dż – cz, g – k, w – f, z – s, ż – sz, ź – ś

 

Przykład analizy wyrazu „przedział”

podział na litery: p – r – z – e – d – z – i – a – ł

podział na głoski: p – rz –

Polecamy również:

 • Głoska - miękka, twarda, ustna, nosowa, dźwięczna, bezdźwięczna, aparat mowy

  Głoska a litera Głoska to najmniejszy dźwięk, który wymawiamy i słyszymy. Jej graficznym odpowiednikiem jest litera. Głoska powstaje, gdy powietrze z płuc przedostaje się do krtani i wiązadeł głosowych, potem – na podniebienie miękkie i dociera do języka. Ułożenie poszczególnych... Więcej »

 • Akcent - wyrazowy, zdaniowy, zestrój akcentowy

  Co to jest akcent wyrazowy Akcent wyrazowy to mocniejsze wymówienie sylaby w wyrazie. W języku polskim jest stały i najczęściej pada na przedostatnią sylabę. Ma też charakter dynamiczny, tzn. akcentowana sylaba jest wymawiana energiczniej niż pozostałe. Więcej »

 • Rym

  Rym polega na powtórzeniu podobnych lub tych samych układów brzmieniowych występujących w zakończeniach wyrazów w zdaniu czy w wersie. Więcej »

 • Rytm

  Jest to występująca w tekście powtarzalność głosek, pauz, wersów, akcentów i innych elementów i układów intonacyjnych oraz części kompozycyjnych. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =