Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Upodobnienia fonetyczne - wewnątrzwyrazowe, międzywyrazowe, ubezdźwięcznienia, udźwięcznienia, postępowe, wsteczne, utrata dźwięczności na końcu wyrazu

Ostatnio komentowane
d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d
dxhfuxqhz uhqeifu • 2019-03-24 13:31:42
za dlugie
gha • 2019-03-24 13:23:01
fajne
nick • 2019-03-24 09:18:29
Spoko
AAAAAAA++++ • 2019-03-23 12:35:26
[
iuj • 2019-03-23 09:35:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Co to jest upodobnienie

Upodobnienie fonetyczne to zmiana w sposobie wymawiania głosek spowodowana sąsiedztwem innych głosek. Np. inaczej zapisujemy wyraz trzeba, a inaczej go wymawiamy (tszeba). Powodem jest nasz aparat mowy, który ułatwia sobie pracę i zamiast wymawiania głoski bezdźwięcznej t, a zaraz po niej dźwięcznej rz, od razu całość traktuje jak grupę bezdźwięczną tsz.

Aby sprawdzić, że rzeczywiście łatwiej artykułować wyrazy, jeśli zachodzą w nich upodobnienia, wystarczy wymówić bardzo starannie głoski pogrubione w wyrazach: przestrzeń, przytrzymać, kwiaciarnia, podtrucie. Znacznie łatwiej będzie powiedzieć: pszestszeń, pszytszymać, kfiaciarnia, pottrucie.

Nazwa „upodobnienia” wzięła się stąd, że sąsiadujące ze sobą głoski upodabniają się do siebie pod względem dźwięczności. Należy pamiętać, że część głosek dźwięcznych ma swoje bezdźwięczne odpowiedniki. Posiadanie tej wiedzy umożliwia prawidłową analizę upodobnień fonetycznych. Na istnienie upodobnień mają wpływ spółgłoski.

b – p, d – t, dz – c, dź – ć, dż – cz, g – k, w – f, z – s, ż – sz, ź – ś

 

Przykład analizy wyrazu „przedział”

podział na litery: p – r – z – e – d – z – i – a – ł

podział na głoski: p – rz –

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =