Fonetyka [gr. phōnētikós ‘który należy wymówić’, ‘brzmieniowy, głosowy’] to dział językoznawstwa, który opisuje procesy powstawania głosek, dokonuje ich klasyfikacji oraz bada inne składniki warstwy brzmieniowej języka, takie jak: akcent wyrazowy, akcent zdaniowy, upodobnienia, uproszczenia, intonacja.
Fonetyka
Polecamy również:
-
Głoska - miękka, twarda, ustna, nosowa, dźwięczna, bezdźwięczna, aparat mowy
Głoska a litera Głoska to najmniejszy dźwięk, który wymawiamy i słyszymy. Jej graficznym odpowiednikiem jest litera. Głoska powstaje, gdy powietrze z płuc przedostaje się do krtani i wiązadeł głosowych, potem – na podniebienie miękkie i dociera do języka. Ułożenie poszczególnych... Więcej »
-
Upodobnienia fonetyczne - wewnątrzwyrazowe, międzywyrazowe, ubezdźwięcznienia, udźwięcznienia, postępowe, wsteczne, utrata dźwięczności na końcu wyrazu
Co to jest upodobnienie Upodobnienie fonetyczne to zmiana w sposobie wymawiania głosek spowodowana sąsiedztwem innych głosek. Np. inaczej zapisujemy wyraz trzeba, a inaczej go wymawiamy (tszeba). Powodem jest nasz aparat mowy, który ułatwia sobie pracę i zamiast wymawiania głoski... Więcej »
-
Akcent - wyrazowy, zdaniowy, zestrój akcentowy
Co to jest akcent wyrazowy Akcent wyrazowy to mocniejsze wymówienie sylaby w wyrazie. W języku polskim jest stały i najczęściej pada na przedostatnią sylabę. Ma też charakter dynamiczny, tzn. akcentowana sylaba jest wymawiana energiczniej niż pozostałe. Więcej »
-
Rym
Rym polega na powtórzeniu podobnych lub tych samych układów brzmieniowych występujących w zakończeniach wyrazów w zdaniu czy w wersie. Więcej »
-
Rytm
Jest to występująca w tekście powtarzalność głosek, pauz, wersów, akcentów i innych elementów i układów intonacyjnych oraz części kompozycyjnych. Więcej »