6. Wyprawa na rowerach
Rankiem Marian i Julek przygotowują się do wyprawy rowerowej. Okazuje się jednak, że mały Edzio nie chce oddać swojego roweru Julkowi. Zdesperowany chłopiec pożycza od Pestki zegarek i oddaje go koledze pod zastaw. Kuzyni wyruszają razem do Strykowa. Tymczasem dziewczęta przynoszą na wyspę kolejne zapasy jedzenia (żadne z rodziców nie wie o nowym koledze ich dzieci). Podczas rozmowy z Zenkiem dowiadują się, że jego matka nie żyje. Chłopiec opowiada za to z chęcią o wujku, który był w Indiach. Do tej pory przechowuje przy sobie podarowany przez niego kompas. Po południu na wyspę powracają chłopcy, niestety nie mają dobrych wiadomości. Okazuje się, że w Strykowie nikt nie buduje mostu, a ekipa przeniosła się w inne miejsce już dawno temu. Zenek jest zdruzgotany. Ula jako jedyna z grupy zauważa, że chłopiec ukradkiem płacze.
7. Napaść
Wszyscy czują się bezradni wobec informacji zdobytych przez Julka i Mariana. Zenek nadal pozostaje na wyspie, korzystając z prowiantu przyniesionego przez nowych znajomych. Zdobywanie pożywienia przychodzi bohaterom z coraz większym trudem. Ula, nie chcąc korzystać z pomocy ojca, kupuje jedzenie z własnych oszczędności. Pestka udaje głodną, pomimo coraz większego zdziwienia matki, która zaczyna coś podejrzewać. Podczas kolejnej wyprawy na wyspę Ula jest świadkiem strasznej sceny. Obserwuje dwójkę chłopców (Wiktora i Władka) rzucających kamieniami w Dunaja. Prześladowcy nie zwracają uwagi na jej krzyki, ale w końcu powstrzymuje ich Zenek. Rozpoczyna się nierówna szarpanina do której dołączają Marian i Julek. Oprawcy psa zbierają zasłużone cięgi i uciekają, poprzysięgając zemstę. Ula płacze nad rannym zwierzę, które ledwo uszło z życiem. Dunaj zostaje zaniesiony do szałasu i napojony wodą, ale potem ucieka.
8. Zaskoczeni
Następnego dnia przyjaciele zastają wyspę pustą. Postanawiają wybrać się na spacer szosą w kierunku Łętowa. Julek opowiada o niedawnej rozmowie z Wiktorem, który sugerował mu, że Zenek jest ścigany przez milicję. Wszyscy są oburzeni taką uwagą i uważają ją za wymysł Wiktora. Tymczasem podczas spaceru następuje niespodziewane spotkanie. Z przydrożnego sadu wychodzi Zenek beztrosko objadając się jabłkami. Jest jasne, że chłopiec je ukradł. Zaskoczony nie tylko nie wypiera się swojego czynu, ale i zarzuca kolegom tchórzostwo. Ula i Marian są wzburzeni, ale Pestka wraz z Julkiem śmiało wchodzą w sad. Po zaspokojeniu głodu cała grupa wybiera się do sklepu po oranżadę. Przed sklepem bohaterowie są świadkami niezwykłego wyczynu Zenka. Chłopiec zatrzymuje wóz ciągnięty przez spłoszonego konia i ratuje siedzące na nim dziecko. Zgromadzeni pod sklepem ludzie wychwalają odwagę Zenka, ale ten unika rozgłosu. W drodze powrotnej po raz kolejny namawia kolegów do kradzieży. Z grupy wyłamuje się tylko Ula.
9. Sąd
Następnego dnia wszyscy jak zwykle udają się na wyspę. Marian dołącza do znajomych nieco później. Przybity i zawstydzony oskarża Zenka o kradzież pieniędzy pewnej przekupki (dowiedział się o tym na targu w Łętowie). Rysopis złodzieja o którym opowiadała kobieta pasuje do Zenka. Chłopiec nie reaguje na kolejne pytania, wybucha śmiechem i odchodzi. Wieczorem Zenek spotyka się z Ulą, tłumacząc jej, że kradł, ponieważ był głodny. Sugeruje, że uciekł z domu z powodu ojca i opowiada o planach podróży autostopem do Warszawy. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że obdarza przybysza coraz silniejszym uczuciem.
10. Okoliczności łagodzące
Rankiem Julek spotyka się z Ulą. Dziewczyna opowiada mu o swojej ostatniej rozmowie z Zenkiem. Cała grupa zbiera się, by na nowo przedyskutować sprawę kradzieży.
Ten obcy - streszczenie - strona 2
Polecamy również:
-
Ten obcy - plan wydarzeń
1. Pojawienie się na wyspie obcego.2. Pierwsza rozmowa Uli i Zenka.3. Ofiarowanie pomocy i opatrzenie rany przez doktora Zalewskiego. Więcej »
-
Ten obcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)
„Ten obcy” to psychologiczna powieść dla młodzieży. Książka ukazała się drukiem w 1961 roku. W 1975 roku powstała kontynuacja przygód Zenka, Uli i chłopców pt.: „Inna?” (powieść doczekała się ekranizacji w 1976 roku). W 1964 roku „Ten obcy” został wpisany na... Więcej »
-
Ten obcy - problematyka
„Ten obcy” to psychologiczna powieść przeznaczona dla młodzieży. Akcja utworu dotyczy wakacyjnej przygody czwórki przyjaciół, spotykających na swej drodze tajemniczego włóczęgę. Główny wątek powieści opisuje jednak wydarzenia odbywające się w psychice bohaterów.... Więcej »
- Ten obcy - bohaterowie
-
Ten obcy – dalsze losy bohaterów
Po pamiętnych wakacjach spędzonych w Olszynach Ula powróciła do Warszawy i czekających ją tam obowiązków – beztroskie lata spędzone w szkole podstawowej upłynęły niepostrzeżenie i oto, nie wiedzieć kiedy, stała się dumną uczennicą liceum ogólnokształcącego. Więcej »