Ten obcy - streszczenie

1. Obcy się zjawia

W dżdżysty poranek Marian i Julek wybierają się na spotkanie z koleżanką. Chłopcy chcą przekazać Pestce ważną wiadomość – na wyspie (wyspa to mały skrawek ziemi pośrodku rzeki Młynówka, przepływającej w pobliżu wsi Olszyny) pojawił się „obcy”. Pestka obiecuje chłopcom, że po południu wybierze się z Ulą na wyspę i sprawdzi, czy faktycznie ktoś na niej jest. Ula jest córką miejscowego doktora. Przyjechała do Olszyn na wakacje, ale nie czuje się szczęśliwa. Pan Zalewski rozstał się z matką Uli kilka lat temu (na przyjazd namówiły ją ciotki), pomimo upływu czasu dziewczyna nie potrafi wybaczyć ojcu. Podczas spotkania z Pestką Ula bezskutecznie próbuje opowiedzieć o dręczącym ją bólu (brak porozumienia z ojcem). Gdy deszcz ustaje, przyjaciółki ruszają na wyspę. Po drodze dołącza do nich Dunaj – pies, którego Ula próbuje oswoić. Po przybyciu na miejsce przerażone dziewczęta zauważają, że na wyspie ktoś zamieszkał.

2. We dwoje

Ula i Pestka przyglądają się śpiącemu chłopcu, zastanawiając się skąd włóczęga pochodzi. Pestka postanawia sprowadzić pomoc, wystraszona Ula musi zostać i pilnować „obcego”. Dziewczyna boi się rozmawiać z przybyszem, zauważa, że chłopiec jest brudny, obdarty i ma skaleczoną stopę. Po pewnym czasie wędrowiec budzi się, jest zaskoczony obecnością Uli. Dziewczyna proponuje pomoc, rozpala ognisko i gotuje wodę z miętą, którą chory chętnie wypija. W tym czasie na wyspę przybywa „odsiecz” – Pestka, Marian i Julek.

3. Odrzucona pomoc

Chłopcy z ciekawością wypytują przybysza, ale ten udziela krótkich, zdawkowych odpowiedzi. Mówi, że pochodzi z daleka i podróżuje autostopem. Opowieści „obcego” imponują Julkowi, który koniecznie chce zatrzymać nowego gościa na wyspie. Rana na stopie krwawi, więc grupa proponuje pomoc – wizytę u doktora Zalewskiego. Przybysz z oporem zgadza się. Na prośbę Uli pan Zalewski przyjmuje Zenka. Doktor opatruje ranę i oferuje pomoc w odwiezieniu do najbliższego szpitala. Chory w milczeniu opuszcza gabinet i – wykorzystując nieuwagę Uli – samotnie wyrusza w dalszą podróż. Dziewczyna nie może uwierzyć, że Zenek uciekł.

4. Rana krwawi

Następnego dnia Julek zostaje niespodziewanie obudzony przez gwiżdżącego Zenka. Chłopiec czeka na niego przy sąsiednim stawie. Tłumaczy, że uciekł, bo nie chciał jechać do szpitala. Prosi Julka o kupno chleba i informację o tym, jak dojechać do Strykowa. Marian z Julkiem postanawiają odprowadzić Zenka, ale krwawienie stopy wymusza postój. Chłopiec tłumaczy, że wyruszył w podróż by odnaleźć wujka. Antoni Janica (wujek Zenka) jest budowniczym, ostatnio pracował przy budowie mostu w Tymianowicach, ale ekipa prawdopodobnie przeniosła się do Strykowa. Marianowi imponuje determinacja, z jaką Zenek szuka krewnego. Kuzyni wpadają na pomysł pozostawienia chorego pod opieką dziewcząt. Chcą wybrać się na wycieczkę rowerową do Strykowa i samodzielnie poszukać pana Janicy.

5. Radość i cień

Okazuje się, ze chłopcy mogą wyruszyć dopiero za dwa dni (sąsiad nie może pożyczyć roweru). Grupa przenosi Zenka z powrotem na wyspę i organizuje swemu gościowi prowizoryczne mieszkanie: chłopcy budują szałas, dziewczęta rozpalają ognisko. Pomimo ich starań, Zenek jest wyraźnie zmartwiony i zniecierpliwiony. Następnego dnia cała drużyna przynosi na wyspę prowiant: herbatę, cukier, kartofle. Ula dostrzega pozytywną zmianę w zachowaniu Zenka. Ku zdumieniu wszystkich, chłopiec poucza nieśmiałą dziewczynę, w jaki sposób ma oswoić Dunaja. Tłumaczy, że zwierzę mogło być wcześniej bite przez właściciela. Po wielu staraniach pies podchodzi i je z ręki Uli. Cała grupa spędza przyjemny wieczór przy ognisku.

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
superwings
2016-04-18 12:11:30
nawet ok
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45
sztosik
• 2024-02-26 11:49:29