1. Obcy się zjawia
W dżdżysty poranek Marian i Julek wybierają się na spotkanie z koleżanką. Chłopcy chcą przekazać Pestce ważną wiadomość – na wyspie (wyspa to mały skrawek ziemi pośrodku rzeki Młynówka, przepływającej w pobliżu wsi Olszyny) pojawił się „obcy”. Pestka obiecuje chłopcom, że po południu wybierze się z Ulą na wyspę i sprawdzi, czy faktycznie ktoś na niej jest. Ula jest córką miejscowego doktora. Przyjechała do Olszyn na wakacje, ale nie czuje się szczęśliwa. Pan Zalewski rozstał się z matką Uli kilka lat temu (na przyjazd namówiły ją ciotki), pomimo upływu czasu dziewczyna nie potrafi wybaczyć ojcu. Podczas spotkania z Pestką Ula bezskutecznie próbuje opowiedzieć o dręczącym ją bólu (brak porozumienia z ojcem). Gdy deszcz ustaje, przyjaciółki ruszają na wyspę. Po drodze dołącza do nich Dunaj – pies, którego Ula próbuje oswoić. Po przybyciu na miejsce przerażone dziewczęta zauważają, że na wyspie ktoś zamieszkał.
2. We dwoje
Ula i Pestka przyglądają się śpiącemu chłopcu, zastanawiając się skąd włóczęga pochodzi. Pestka postanawia sprowadzić pomoc, wystraszona Ula musi zostać i pilnować „obcego”. Dziewczyna boi się rozmawiać z przybyszem, zauważa, że chłopiec jest brudny, obdarty i ma skaleczoną stopę. Po pewnym czasie wędrowiec budzi się, jest zaskoczony obecnością Uli. Dziewczyna proponuje pomoc, rozpala ognisko i gotuje wodę z miętą, którą chory chętnie wypija. W tym czasie na wyspę przybywa „odsiecz” – Pestka, Marian i Julek.
3. Odrzucona pomoc
Chłopcy z ciekawością wypytują przybysza, ale ten udziela krótkich, zdawkowych odpowiedzi. Mówi, że pochodzi z daleka i podróżuje autostopem. Opowieści „obcego” imponują Julkowi, który koniecznie chce zatrzymać nowego gościa na wyspie. Rana na stopie krwawi, więc grupa proponuje pomoc – wizytę u doktora Zalewskiego. Przybysz z oporem zgadza się. Na prośbę Uli pan Zalewski przyjmuje Zenka. Doktor opatruje ranę i oferuje pomoc w odwiezieniu do najbliższego szpitala. Chory w milczeniu opuszcza gabinet i – wykorzystując nieuwagę Uli – samotnie wyrusza w dalszą podróż. Dziewczyna nie może uwierzyć, że Zenek uciekł.
4. Rana krwawi
Następnego dnia Julek zostaje niespodziewanie obudzony przez gwiżdżącego Zenka. Chłopiec czeka na niego przy sąsiednim stawie. Tłumaczy, że uciekł, bo nie chciał jechać do szpitala. Prosi Julka o kupno chleba i informację o tym, jak dojechać do Strykowa. Marian z Julkiem postanawiają odprowadzić Zenka, ale krwawienie stopy wymusza postój. Chłopiec tłumaczy, że wyruszył w podróż by odnaleźć wujka. Antoni Janica (wujek Zenka) jest budowniczym, ostatnio pracował przy budowie mostu w Tymianowicach, ale ekipa prawdopodobnie przeniosła się do Strykowa. Marianowi imponuje determinacja, z jaką Zenek szuka krewnego. Kuzyni wpadają na pomysł pozostawienia chorego pod opieką dziewcząt. Chcą wybrać się na wycieczkę rowerową do Strykowa i samodzielnie poszukać pana Janicy.
5. Radość i cień
Okazuje się, ze chłopcy mogą wyruszyć dopiero za dwa dni (sąsiad nie może pożyczyć roweru). Grupa przenosi Zenka z powrotem na wyspę i organizuje swemu gościowi prowizoryczne mieszkanie: chłopcy budują szałas, dziewczęta rozpalają ognisko. Pomimo ich starań, Zenek jest wyraźnie zmartwiony i zniecierpliwiony. Następnego dnia cała drużyna przynosi na wyspę prowiant: herbatę, cukier, kartofle. Ula dostrzega pozytywną zmianę w zachowaniu Zenka. Ku zdumieniu wszystkich, chłopiec poucza nieśmiałą dziewczynę, w jaki sposób ma oswoić Dunaja. Tłumaczy, że zwierzę mogło być wcześniej bite przez właściciela. Po wielu staraniach pies podchodzi i je z ręki Uli. Cała grupa spędza przyjemny wieczór przy ognisku.
Ten obcy - streszczenie
Polecamy również:
-
Ten obcy - plan wydarzeń
1. Pojawienie się na wyspie obcego.2. Pierwsza rozmowa Uli i Zenka.3. Ofiarowanie pomocy i opatrzenie rany przez doktora Zalewskiego. Więcej »
-
Ten obcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)
„Ten obcy” to psychologiczna powieść dla młodzieży. Książka ukazała się drukiem w 1961 roku. W 1975 roku powstała kontynuacja przygód Zenka, Uli i chłopców pt.: „Inna?” (powieść doczekała się ekranizacji w 1976 roku). W 1964 roku „Ten obcy” został wpisany na... Więcej »
-
Ten obcy - problematyka
„Ten obcy” to psychologiczna powieść przeznaczona dla młodzieży. Akcja utworu dotyczy wakacyjnej przygody czwórki przyjaciół, spotykających na swej drodze tajemniczego włóczęgę. Główny wątek powieści opisuje jednak wydarzenia odbywające się w psychice bohaterów.... Więcej »
- Ten obcy - bohaterowie
-
Ten obcy – dalsze losy bohaterów
Po pamiętnych wakacjach spędzonych w Olszynach Ula powróciła do Warszawy i czekających ją tam obowiązków – beztroskie lata spędzone w szkole podstawowej upłynęły niepostrzeżenie i oto, nie wiedzieć kiedy, stała się dumną uczennicą liceum ogólnokształcącego. Więcej »