Charakterystyka Julka Milera

Julek Miller jest najmłodszym z bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Ma niewiele ponad dziesięć lat i niczym w zasadzie nie wyróżnia się spośród swoich rówieśników – w jego wyglądzie trudno doszukać się jakichkolwiek znaków szczególnym, a jego zainteresowania i hobby obracają się wokół bardzo popularnych wśród małych chłopców tematów. Pochodzi z Warszawy, a w Olszynach spędza lato w domu dziadków wspólnie z kuzynem Marianem, którego z jednej strony podziwia i szanuje, z drugiej zaś stanowi przeciwieństwo jego powagi i rozsądku.

Julek jest jeszcze bardzo dziecinny i odstaje nieco od grupy starszych przyjaciół. Do wielu zjawisk podchodzi bardzo emocjonalnie i instynktownie, toteż pojawienie się „obcego” w ulubionym miejscu zabaw budzi początkowo odruch sprzeciwu i niedojrzałej agresji. Dopiero opanowanie pierwszego impulsu ochrony swojego terytorium pozwala chłopcu na spokojną analizę sytuacji i podporządkowanie się woli starszych, którzy postanawiają pomóc przybyszowi. Na przestrzeni niewielkiego odcinka czasu Julek odwraca swoje przekonania o sto osiemdziesiąt stopni i w pełni poddaje się przyjaźni z Zenkiem, upatrując w szesnastolatku pewnego rodzaju bohatera. Nie dostrzega rozmaitych wad kolegi, oceniając go głównie przez pryzmat jego odwagi i zwinności, dlatego nie rozumie zastrzeżeń natury moralnej, jakie wysuwa przeciw niemu Marian. Naiwność Julka posiada jednak także pozytywne aspekty, daje mu bowiem wiarę w osiąganie założonych celów, nawet jeśli rozsądek podpowiada, że jest to niemożliwe.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Zenka Wójcika

  Zenek Wójcik jest tytułowym bohaterem powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Jest wysokim, wysportowanym szesnastolatkiem o ciemnej czuprynie, dla którego rozmaite zręcznościowe wyczyny wydają się codziennością. Więcej »

 • Charakterystyka Uli Zalewskiej

  Ula Zalewska należy do dwójki głównych bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Jest sympatyczną trzynastolatką o szczupłej sylwetce i pięknych jasnych włosach. Matka dziewczyny umarła niedługo przed rozpoczęciem akcji, zaś ojciec ożenił się powtórnie kilka... Więcej »

 • Charakterystyka Pestki Ubyszówny

  Pestka Ubyszówna jest jedną z drugoplanowych bohaterek powieści pt. „Ten obcy”. Jest ładną, wysoką i smukłą trzynastolatką o ciemnych włosach i jasnych oczach, których spojrzenie wydaje się czasem przenikać do szpiku kości. Więcej »

 • Charakterystyka Mariana Pietrzyka

  Marian Pietrzyk należy do drugoplanowych postaci powieści pt. „Ten obcy”. Jest rówieśnikiem Uli i Pestki, podobnie jak one pochodzi również z Warszawy, a do Olszyn przyjechał na wakacje. Razem z młodszym kuzynem Julkiem mieszka w domu dziadków. Więcej »

 • Ten obcy – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Doktor Zalewski - ojciec Uli, mieszkający w Olszynach. Pan Zalewski opuścił matkę Urszuli dla innej kobiety. Po śmierci matki dziewczynka zamieszkała u ciotek w Warszawie. Ojciec wiele razy próbował ją odwiedzić, ale opiekunki Uli nie wyraziły zgody. Dziewczynka przyjeżdża do doktora tylko na wakacje. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
okokok
• 2024-02-22 15:33:45
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12
i
• 2024-02-20 09:57:14
Bardzo pomogło mi w zadaniu domowym
• 2024-02-18 10:48:52