Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charakterystyka Julka Milera

Julek Miller jest najmłodszym z bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Ma niewiele ponad dziesięć lat i niczym w zasadzie nie wyróżnia się spośród swoich rówieśników – w jego wyglądzie trudno doszukać się jakichkolwiek znaków szczególnym, a jego zainteresowania i hobby obracają się wokół bardzo popularnych wśród małych chłopców tematów. Pochodzi z Warszawy, a w Olszynach spędza lato w domu dziadków wspólnie z kuzynem Marianem, którego z jednej strony podziwia i szanuje, z drugiej zaś stanowi przeciwieństwo jego powagi i rozsądku.

Julek jest jeszcze bardzo dziecinny i odstaje nieco od grupy starszych przyjaciół. Do wielu zjawisk podchodzi bardzo emocjonalnie i instynktownie, toteż pojawienie się „obcego” w ulubionym miejscu zabaw budzi początkowo odruch sprzeciwu i niedojrzałej agresji. Dopiero opanowanie pierwszego impulsu ochrony swojego terytorium pozwala chłopcu na spokojną analizę sytuacji i podporządkowanie się woli starszych, którzy postanawiają pomóc przybyszowi. Na przestrzeni niewielkiego odcinka czasu Julek odwraca swoje przekonania o sto osiemdziesiąt stopni i w pełni poddaje się przyjaźni z Zenkiem, upatrując w szesnastolatku pewnego rodzaju bohatera. Nie dostrzega rozmaitych wad kolegi, oceniając go głównie przez pryzmat jego odwagi i zwinności, dlatego nie rozumie zastrzeżeń natury moralnej, jakie wysuwa przeciw niemu Marian. Naiwność Julka posiada jednak także pozytywne aspekty, daje mu bowiem wiarę w osiąganie założonych celów, nawet jeśli rozsądek podpowiada, że jest to niemożliwe.

Zobacz również

 • Charakterystyka Zenka Wójcika

  Zenek Wójcik jest tytułowym bohaterem powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Jest wysokim, wysportowanym szesnastolatkiem o ciemnej czuprynie, dla którego rozmaite zręcznościowe wyczyny wydają się codziennością.

  Więcej
 • Charakterystyka Uli Zalewskiej

  Ula Zalewska należy do dwójki głównych bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Jest sympatyczną trzynastolatką o szczupłej sylwetce i pięknych jasnych włosach. Matka dziewczyny umarła niedługo przed rozpoczęciem akcji, zaś ojciec ożenił się powtórnie kilka lat temu i zamieszka...

  Więcej
 • Charakterystyka Pestki Ubyszówny

  Pestka Ubyszówna jest jedną z drugoplanowych bohaterek powieści pt. „Ten obcy”. Jest ładną, wysoką i smukłą trzynastolatką o ciemnych włosach i jasnych oczach, których spojrzenie wydaje się czasem przenikać do szpiku kości.

  Więcej
 • Charakterystyka Mariana Pietrzyka

  Marian Pietrzyk należy do drugoplanowych postaci powieści pt. „Ten obcy”. Jest rówieśnikiem Uli i Pestki, podobnie jak one pochodzi również z Warszawy, a do Olszyn przyjechał na wakacje. Razem z młodszym kuzynem Julkiem mieszka w domu dziadków.

  Więcej
 • Ten obcy – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Doktor Zalewski - ojciec Uli, mieszkający w Olszynach. Pan Zalewski opuścił matkę Urszuli dla innej kobiety. Po śmierci matki dziewczynka zamieszkała u ciotek w Warszawie. Ojciec wiele razy próbował ją odwiedzić, ale opiekunki Uli nie wyraziły zgody. Dziewczynka przyjeżdża do doktora tylko na wakacje.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11