Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Teatr oświeceniowy w Polsce - opracowanie - strona 3

królewskiego angażował się on w prace Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Jednocześnie był płodnym twórcą komedii na potrzeby Teatru Narodowego. Często sięgał do literatury francuskiej, przedkładał poszczególne sztuki i wprowadzał do nich rodzime realia. Zabłocki potrafił nadać swoim bohaterom indywidualne rysy. Wykreowane przez niego postaci nie podlegały prostym schematom. Największe uznanie zdobył „Fircyk w zalotach”, ale powiedzeniem cieszyły się też takie sztuki jak „Zabobonnik” czy „Sarmatyzm”'. Zabłocki również ośmieszał przywary polskiej szlachty, zarzucając jej ciemnotę, samowolę, pychę i skłonność do awantur.

Wojciech Bogusławski
Wojciech Bogusławski

Wieloletnim dyrektorem Teatru Narodowego był Wojciech Bogusławski (1783-1785, 1790-1794, 1799-1814) – aktor, śpiewak operowy, reżyser, tłumacz i pedagog. Jego wizja teatru zakładała aktywny udział w propagowaniu idei narodowowyzwoleńczych i kształtowaniu gustów szerokiej publiczności. Pod jego dyrekcją teatr stał się orężem w walce z zaborcami, miał chronić polską kulturę, język i tożsamość narodową.

W 1791 roku miała miejsce premiera „Powrotu posła” Jana Ursyna Niemcewicza. Był to przejaw politycznego zaangażowania teatru. Sztuka bowiem

Zobacz również

 • Czasopiśmiennictwo oświecenia - charakterystyka

  W oświeceniu nastąpił gwałtowny rozwój czasopiśmiennictwa, wiązało się to z upowszechnieniem druku, obniżeniem kosztów wydawniczych oraz podniesieniem się poziomu edukacji. Coraz większe grono odbiorców było zainteresowane bieżącymi informacjami.

  Więcej
 • Mecenat Stanisława Augusta Poniatowskiego - opracowanie

  Instytucja mecenatu znana już w starożytności w XVIII wieku miała bardzo duże znacznie w rozwoju nauki i sztuki. W Polsce najpotężniejszym mecenasem był sam król, Stanisław August Poniatowski. Wspierał finansowo ludzi pióra, teatru i sztuki. W jego programie odnowy państwa życie kulturalne stanowiło ważne ogniwo reform.

  Więcej
 • Obiady czwartkowe - definicja, historia, miejsce i czas trwania spotkań

  Obiady czwartkowe to zwyczaj, jaki się przyjął na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak wskazuje nazwa, odbywały się one raz w tygodniu, w każdy czwartek. Gromadziły głównie artystów i działaczy na cotygodniowych rozmowach na tematy polityczne i kulturalne.

  Więcej
 • Powołanie Komisji Edukacji Narodowej - opracowanie

  Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą europejską instytucję państwową mającą władzę oświatową analogiczną do dzisiejszego ministerstwa. Została ona powołana 14 października 1773 roku przez Sejm Rozbiorowy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był król Stanisław August Poniatowski, a ambasador rosyjski Otton Magnus von Stac...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28