Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czasy stanisławowskie - charakterystyka

Trzydziestoletni okres panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego to czas burzliwych i dramatycznych wydarzeń historycznych: konfederacja barska, Sejm Czteroletni, uchwalenie Konstytucji 3 maja, wojna z Rosją, powstanie Kościuszkowskie i przede wszystkim trzy rozbiory, będące przypieczętowaniem upadku państwa. Jednocześnie za panowania ostatniego władcy nastąpiło odrodzenie życia kulturalnego w Polsce, dokonał się przewrót umysłowy i powstały instytucje, dzięki którym kultura polska zdołała przetrwać lata niewoli.
    
Ważną dla rozwoju kultury instytucją był Teatr Narodowy (1765), którego działalność wpłynęła ożywczo na polskich autorów dramatycznych. Jednak największą zasługą teatru było dotarcie do szerokiej rzeszy odbiorców. Sztuka teatralna dotąd zarezerwowana dla możnych, została udostępniona wszystkim obywatelom. Związani z teatrem twórcy, tacy jak Franciszek Bohomolec, Adam K. Czartoryski, Franciszek Zabłocki czy Wojciech Bogusławski byli propagatorami reform ustrojowych, a ich twórczość była politycznie i społecznie zaangażowana.
    
Rozwijało się czasopiśmiennictwo, powstały wówczas takie periodyki jak: „Monitor”, „Zabawy Przyjemne i Pożyteczne”, „Pamiętnik Polityczno-Historyczny”,

Zobacz również

 • Czasopiśmiennictwo oświecenia - charakterystyka

  W oświeceniu nastąpił gwałtowny rozwój czasopiśmiennictwa, wiązało się to z upowszechnieniem druku, obniżeniem kosztów wydawniczych oraz podniesieniem się poziomu edukacji. Coraz większe grono odbiorców było zainteresowane bieżącymi informacjami.

  Więcej
 • Mecenat Stanisława Augusta Poniatowskiego - opracowanie

  Instytucja mecenatu znana już w starożytności w XVIII wieku miała bardzo duże znacznie w rozwoju nauki i sztuki. W Polsce najpotężniejszym mecenasem był sam król, Stanisław August Poniatowski. Wspierał finansowo ludzi pióra, teatru i sztuki. W jego programie odnowy państwa życie kulturalne stanowiło ważne ogniwo reform.

  Więcej
 • Obiady czwartkowe - definicja, historia, miejsce i czas trwania spotkań

  Obiady czwartkowe to zwyczaj, jaki się przyjął na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak wskazuje nazwa, odbywały się one raz w tygodniu, w każdy czwartek. Gromadziły głównie artystów i działaczy na cotygodniowych rozmowach na tematy polityczne i kulturalne.

  Więcej
 • Powołanie Komisji Edukacji Narodowej - opracowanie

  Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą europejską instytucję państwową mającą władzę oświatową analogiczną do dzisiejszego ministerstwa. Została ona powołana 14 października 1773 roku przez Sejm Rozbiorowy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był król Stanisław August Poniatowski, a ambasador rosyjski Otton Magnus von Stac...

  Więcej
 • Teatr oświeceniowy w Polsce - opracowanie

  W epoce oświecenia nastąpił gwałtowny rozwój teatru w Polsce, głównie za sprawą Teatru Narodowego otwartego w 1765 roku. Wcześniej powstał tylko jeden stały teatr – w Białymstoku, ponadto funkcjonowały prywatne teatry królewskie, a także teatrzyki szlacheckie i szkolne.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (4)
Wynik działania 4 + 1 =
raweł
2018-10-31 08:46:47
dober
anonymous
2018-06-06 12:28:30
przydatne ale troche krótkie
Kubekulahq
2018-03-26 14:36:22
Spoczko
gość
2015-11-02 19:25:03
Super
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11