Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok - strona 2

Ostatnio komentowane
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

prześledzić historię stylu gotyckiego we Włoszech).

„Boska komedia” jest dziełem podejmującym tematykę religijną, co było charakterystyczne dla średniowiecza. Mocno widoczny jest u Dantego teocentryzm – bohater dąży do Boga. Utwór omawia także kwestie eschatologiczne, nawiązując w ten sposób do cieszącej się szczególnym uznaniem w późnym średniowieczu Apokalipsy św. Jana. Przedstawienie zaświatów jako piekła, czyśćca oraz nieba jest z kolei odzwierciedleniem chrześcijańskiej nauki o rzeczach ostatecznych.

Cechy charakterystyczne dla literatury średniowiecznej można odnaleźć także w stylistyce dzieła. Jest to poemat alegoryczny, co wskazuje na wielkie znaczenie tej figury stylistycznej w „Boskiej komedii” – wiele przedstawień ma u Dantego także drugie dno, które pozwala na odkrywanie ukrytych, i zarazem bardzo istotnych, sensów (np. gęsty las –  tkwienie człowieka w grzechu, błędzie). Określoną symbolikę mają także w „Boskiej komedii” cyfry, np. 3 – symbol Trójcy Świętej (dzieło Dantego w dużej mierze opiera się na trójce i jej wielokrotnościach).

„Boska komedia” jest także utworem o charakterze dydaktycznym, co było bardzo charakterystyczne dla średniowiecza. Poza licznymi

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza)

  Powodów do napisania „Boskiej komedii” należy szukać w światopoglądzie i biografii jej autora. Doświadczył on nieszczęśliwej miłości do Beatrycze, którą idealizuje na kartach utworu, poza tym z powodu problemów politycznych i finansowych zmuszony był do tułaczki po Włoszech przez... Więcej »

 • Boska komedia - interpretacja

  „Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu. W poetyckiej formie Dante ujmuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii... Więcej »

 • Boska komedia - bohaterowie

  Dante - to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Więcej »

 • Opis piekła w Boskiej komedii

  Piekło w „Boskiej komedii” ma budowę olbrzymiego odwróconego stożka podzielonego na 9 kręgów. Kolejne z nich schodzą w dół, aż do samego Lucyfera. W każdym znajdują się innego rodzaju grzesznicy, których przewinienia mają różną skalę. Piekło powstało właśnie przez... Więcej »

Komentarze (3)
1 + 2 =
Komentarze
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:37:52
zapraszam na youtube kanał szkodziu
Aspirant białach • 2019-02-16 11:37:07
To kozacko
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:36:28
To niezle