Krzysztof Zanussi, Struktura kryształu – streszczenie, opracowanie

Streszczenie

Bohaterami filmu Krzysztofa Zanussiego są dwaj koledzy naukowcy, z których każdy wybrał odmienną drogę kariery. Jeden z nich błyskotliwie pnie się po kolejnych stopniach nauki, odnosząc liczne i spektakularne sukcesy, drugi natomiast podejmuje trud pracy naukowej na prowincji. Te dwa życiorysy oddają różnicę między pragmatycznym, pełnym racjonalizmu modelem życia, a typowym humanizmem. Fizyk Jan pracuje w malej miejscowości w stacji meteorologicznej. Jego żona pracuje jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Marek pracuje na uniwersytecie i w pewnym momencie odwiedza Jana by nakłonić go do powrotu do pracy w stolicy. Przyjaciel używa wobec mężczyzny wielu znaczących argumentów, jednak te rady nie przekonują Jana do zmiany swojego życia. Marek odjeżdża zatem z niczym obiecując jednak, że jeszcze kiedyś odwiedzi małżeństwo.

Przesłanie

Scenariusz Zanussiego jest refleksyjną opowieścią o moralnym dyskursie dotyczącym życiowych postaw – zabieg ten dokonuje się poprzez konfrontację dwóch sposobów na życie. Reżyser bynajmniej nie sugeruje widzowi, który z nich jest właściwy, a który nie, ponieważ tak naprawdę możliwość jednoznacznego wyboru nie istnieje. Mechanizmy rządzące światem są o wiele bardziej złożone i skomplikowane niż by się wydawało po obejrzeniu typowo propagandowych produkcji.

Aktualność problematyki

Struktura kryształu jest jednym z tych filmów obyczajowych, który współcześnie zyskał na sile wyrazu (pomimo upływu ponad trzydziestu lat od jego premiery). W obecnych czasach bowiem mocno wyostrzyły się i wyakcentowały pytania i problemy, z którymi borykają się jego bohaterowie. Są to przede wszystkim kwestie moralnych kosztów odnoszenia sukcesów (prywatnych i zawodowych), relacji rozwoju zawodowego z pożytecznością społeczną czy ceny porzucenia aktywnego uczestniczenia w życiu, w jego szybkim tempie. W pewnym sensie film Krzysztofa Zanussiego opowiada o sensie pracy i jej stylach. Dla każdego z bohaterów praca była ważną częścią życia, lecz każdy pojmował ją inaczej.

Realizacja i recepcja

Reżyserem i autorem scenariusza Struktury kryształu jest Krzysztof Zanussi – film ukazał się w 1969 roku i stanowił kinowy debiut twórcy. Co ciekawe, w obsadzie aktorskiej znajdowało się wielu ówczesnych aktorów-amatorów. Realizacja zdobyła liczne nagrody m.in. Syrenkę Warszawską, Nagrodę im. A. Munka, Srebrnego Kondora, Nagrodę Argentyńskiej Krytyki Filmowej (za najlepszy debiut) czy Nagrodę Specjalną Jury MFF w Panamie.

Polecamy również:

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

 • Andrzej Munk – biografia, twórczość

  Andrzej Munk urodził się 16 października 1921 roku w Krakowie w zasymilowanej rodzinie pochodzenia żydowskiego. W 1939 roku artysta ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej ukrywał się pod nazwiskiem Wnuk, przebywając wówczas w Warszawie. Zyskał tam... Więcej »

 • Krzysztof Kieślowski – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Swoje pierwsze krok w karierze reżysera stawiał tworząc filmy dokumentalne. Z czasem zaangażował się w produkcję fabularną i teatralną. Więcej »

 • Charles Chaplin – biografia, twórczość

  Chaplin urodził się w Londynie 16 kwietnia 1889 roku. Rodzica artysty byli z wykształcenia aktorami. Niedługo po nadrodzinach syna rozstali się i od tamtej pory Charles mieszkał już tylko z matką, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55