Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krzysztof Zanussi, Struktura kryształu – streszczenie, opracowanie

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Bohaterami filmu Krzysztofa Zanussiego są dwaj koledzy naukowcy, z których każdy wybrał odmienną drogę kariery. Jeden z nich błyskotliwie pnie się po kolejnych stopniach nauki, odnosząc liczne i spektakularne sukcesy, drugi natomiast podejmuje trud pracy naukowej na prowincji. Te dwa życiorysy oddają różnicę między pragmatycznym, pełnym racjonalizmu modelem życia, a typowym humanizmem. Fizyk Jan pracuje w malej miejscowości w stacji meteorologicznej. Jego żona pracuje jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Marek pracuje na uniwersytecie i w pewnym momencie odwiedza Jana by nakłonić go do powrotu do pracy w stolicy. Przyjaciel używa wobec mężczyzny wielu znaczących argumentów, jednak te rady nie przekonują Jana do zmiany swojego życia. Marek odjeżdża zatem z niczym obiecując jednak, że jeszcze kiedyś odwiedzi małżeństwo.

Przesłanie

Scenariusz Zanussiego jest refleksyjną opowieścią o moralnym dyskursie dotyczącym życiowych postaw – zabieg ten dokonuje się poprzez konfrontację dwóch sposobów na życie. Reżyser bynajmniej nie sugeruje widzowi, który z nich jest właściwy, a który nie, ponieważ tak naprawdę możliwość jednoznacznego wyboru nie istnieje. Mechanizmy rządzące światem

Polecamy również:

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

 • Andrzej Munk – biografia, twórczość

  Andrzej Munk urodził się 16 października 1921 roku w Krakowie w zasymilowanej rodzinie pochodzenia żydowskiego. W 1939 roku artysta ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej ukrywał się pod nazwiskiem Wnuk, przebywając wówczas w Warszawie. Zyskał tam... Więcej »

 • Charles Chaplin – biografia, twórczość

  Chaplin urodził się w Londynie 16 kwietnia 1889 roku. Rodzica artysty byli z wykształcenia aktorami. Niedługo po nadrodzinach syna rozstali się i od tamtej pory Charles mieszkał już tylko z matką, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. Więcej »

 • Krzysztof Kieślowski – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Swoje pierwsze krok w karierze reżysera stawiał tworząc filmy dokumentalne. Z czasem zaangażował się w produkcję fabularną i teatralną. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =