Krzysztof Zanussi, Struktura kryształu – streszczenie, opracowanie

Streszczenie

Bohaterami filmu Krzysztofa Zanussiego są dwaj koledzy naukowcy, z których każdy wybrał odmienną drogę kariery. Jeden z nich błyskotliwie pnie się po kolejnych stopniach nauki, odnosząc liczne i spektakularne sukcesy, drugi natomiast podejmuje trud pracy naukowej na prowincji. Te dwa życiorysy oddają różnicę między pragmatycznym, pełnym racjonalizmu modelem życia, a typowym humanizmem. Fizyk Jan pracuje w malej miejscowości w stacji meteorologicznej. Jego żona pracuje jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Marek pracuje na uniwersytecie i w pewnym momencie odwiedza Jana by nakłonić go do powrotu do pracy w stolicy. Przyjaciel używa wobec mężczyzny wielu znaczących argumentów, jednak te rady nie przekonują Jana do zmiany swojego życia. Marek odjeżdża zatem z niczym obiecując jednak, że jeszcze kiedyś odwiedzi małżeństwo.

Przesłanie

Scenariusz Zanussiego jest refleksyjną opowieścią o moralnym dyskursie dotyczącym życiowych postaw – zabieg ten dokonuje się poprzez konfrontację dwóch sposobów na życie. Reżyser bynajmniej nie sugeruje widzowi, który z nich jest właściwy, a który nie, ponieważ tak naprawdę możliwość jednoznacznego wyboru nie istnieje. Mechanizmy rządzące światem

Polecamy również:

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

 • Andrzej Munk – biografia, twórczość

  Andrzej Munk urodził się 16 października 1921 roku w Krakowie w zasymilowanej rodzinie pochodzenia żydowskiego. W 1939 roku artysta ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej ukrywał się pod nazwiskiem Wnuk, przebywając wówczas w Warszawie. Zyskał tam... Więcej »

 • Krzysztof Kieślowski – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Swoje pierwsze krok w karierze reżysera stawiał tworząc filmy dokumentalne. Z czasem zaangażował się w produkcję fabularną i teatralną. Więcej »

 • Charles Chaplin – biografia, twórczość

  Chaplin urodził się w Londynie 16 kwietnia 1889 roku. Rodzica artysty byli z wykształcenia aktorami. Niedługo po nadrodzinach syna rozstali się i od tamtej pory Charles mieszkał już tylko z matką, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
lol
epickitim • 2021-04-11 15:27:03
hahaha
haha • 2021-04-10 18:34:49
pozdrawiam 7 b
radek skora • 2021-04-10 11:33:47
nwm
xd • 2021-04-10 11:29:34
dzięki za podpowiedź
KAMIL • 2021-04-10 10:33:38