Ingmar Bergman, Siódma pieczęć – streszczenie, opracowanie

Streszczenie

Bohaterem filmu Bergmana jest rycerz Antonius Block, który wraz ze swoim towarzyszem Jonsem wraca z jednej z wypraw krzyżowych. Śmiałkowie podróżują po ziemiach zniszczonych przez zarazę i są świadkami straszliwych widoków. Uczestniczą w pochodzie biczowników, czy dokonaniu egzekucji na kobiecie oskarżonej o wykonywanie czarów. W ich wędrówce jedynym pozytywnym akcentem jest spotkanie z przydrożna grupą kuglarzy. Antonius Block jest ze swojej natury człowiekiem bardzo dociekliwym, który dąży do poznania prawd ostatecznych. Któregoś dnia na swojej drodze spotyka upersonifikowaną Śmierć, która wydaje mu się najodpowiedniejszą do zadania ważnych pytań egzystencjalnych. Rycerz proponuje Śmierci rozegranie partii szachów, w której stawką ma być jego życie. Jeśli natomiast mężczyzna zwycięży – Śmierć ma zdradzić mu wszelkie tajemnice związane z istnieniem świata i człowieka. W momencie, gdy gra obraca się na niekorzyść rycerza, ten, niby przypadkiem, przewraca połą płaszcza figury na szachownicy, komentując, że nie pamięta ich ustawienia. Uważna Śmierć na nowo ustawia pionki, doskonale odtwarzając ich położenie. Między jednym rozegraniem a drugim, rycerz spędza czas z rodziną kuglarzy. W ostatecznym starciu nie ma szans na wygraną ze Śmiercią.

Opracowanie

Geneza

Film szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana powstał w 1957 roku i już wtedy zdobył nominację do Złotej Palmy w Cannes. Podczas Festiwalu artysta otrzymał specjalną nagrodę jury. W Polsce premiera Siódmej pieczęci miała miejsce w 1959 roku, a projekcję wznowiono w 2007. W 1995 roku film został wpisany na watykańską listę produkcji, propagujących wartości religijne i moralne. Jako inspirację Bergman wykorzystał jednoaktówkę, wystawioną 18 marca 1955 roku pt. Malowidło na drzewie.

Tematyka

Siódma pieczęć o opowieść o losach rycerza powracającego z wyprawy krzyżowej, który spotyka po drodze Śmierć i staje z nią do pojedynku szachowego. W przypadku wygranej człowieka, Śmierć zobowiązuje się do wyjawienia mu największych tajemnic istnienia świata, zaś stawką drugiej strony jest życie rycerza.

Wymowa

Ingmar Bergman doskonale oddał na ekranie apokaliptyczny klimat średniowiecznej Europy, ogarniętej obawą przed zarazą, mającą stanowić karę za grzechy. Produkcja zawiera także elementy traktatu filozoficznego o tematyce ściśle egzystencjalnej – główny bohater, rycerz Block, odwiecznie poszukuje sensu swojego życia, nie odnajduje Boga, który mógłby wyjaśnić jego wątpliwości i pytania. Na ekranie Block zostaje skontrastowany z bohaterami nastawionymi na wartości materialistyczne.

W obliczu społecznej niesprawiedliwości, zniszczenia i zła, w sercu Antoniusa Blocka rodzi się zwątpienie w nadprzyrodzoną siłę władającą światem oraz w ogóle zasadność jego istnienia.

Polecamy również:

 • Krzysztof Zanussi – biografia, twórczość

  Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie w rodzinie o włoskim pochodzeniu. Początkowo studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (na przełomie lat 50. i 60.). W tym samym czasie działał już w środowisku filmowym jako amator. W 1962 roku... Więcej »

 • Charles Chaplin – biografia, twórczość

  Chaplin urodził się w Londynie 16 kwietnia 1889 roku. Rodzica artysty byli z wykształcenia aktorami. Niedługo po nadrodzinach syna rozstali się i od tamtej pory Charles mieszkał już tylko z matką, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. Więcej »

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

 • Federico Fellini – biografia, twórczość

  Federico Fellini urodził się 20 stycznia 1920 roku w Rimini nad Adriatykiem. Włoski reżyser i scenarzysta. Zasłynął twórczością w barokowym, onirycznym, a momentami nawet cyrkowym stylu Więcej »

 • Andrzej Munk – biografia, twórczość

  Andrzej Munk urodził się 16 października 1921 roku w Krakowie w zasymilowanej rodzinie pochodzenia żydowskiego. W 1939 roku artysta ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej ukrywał się pod nazwiskiem Wnuk, przebywając wówczas w Warszawie. Zyskał tam... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 3 =
lmao
2021-02-15 20:15:05
tylko tyle było?
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43