Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rzeźba rokokowa i rzemiosło artystyczne - cechy, przykłady dzieł i przedstawiciele - strona 3

jak w innych częściach Europy, pojawiło się raczej późno i nie występowało w „czystej” postaci, a współistniało z klasycyzmem i barokiem.

Ważnym twórcą tego  nurtu był, działający w Krakowie, Antoni Frąckiewicz. Rzeźby świętych w kościele w Imbramowicach i zespół wykonany dla kolegiaty w Kielcach noszą wyraźne znamiona fascynacji rokokiem. Wyjątkowy przykład rzeźby rokokowej w Polsce stanowią wnętrza kościoła Bożogrobców w Miechowie i Paulinów na Skałce autorstwa Wojciecha Rojewskiego.

Jan Jerzy Pinzel - rzeźby w kościele w Buczaczu
Jan Jerzy Pinzel - rzeźby w Kościele Wniebowzięcia NMP w Buczaczu

 

W Gdańsku działał Jan Henryk Meissner, twórca m.in. figur w ołtarzu głównym we Fromborku, a także pomnika Augusta III. Prężny ośrodek sztuki rokokowej istniał też w Warszawie, tu działał m.in. Jan Jerzy Plersch, autor dekoracji elewacji Zamku Królewskiego od strony Wisły. Ponadto stworzył on dwa ołtarze w Łowiczu, w kolegiacie i w kościele Pijarów, nagrobek Jana Tarły (kościół Pijarów w Warszawie), ambonę w kościele Wizytek. W jego dorobku znajdują się też dzieła o tematyce świeckiej, jak np. rzeźba przedstawiająca „Florę” w Ogrodzie Saskim.

W nurcie świeckim powstały też takie dzieła jak: figury i wazy w ogrodzie w Białymstoku, zwieńczenia na bramach i elewacja pałacu w Radzyniu Podlaskim autorstwa Jana Chryzostoma Redlera; pomnik hetmana Czarnieckiego w Tykocinie Pierra de Courdray'a i liczne nagrobki.

Wpływy rokoka najsilniej zaznaczyły się w dorobku Jana Jerzego Pinzela, autora głównie rzeźb kamiennych. Do jego prac należą m.in.: dekoracja elewacji katedry św. Jura we Lwowie, wnętrze kościoła w Horodence, zdobienia Ratusza w Buczaczu.

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
ewew
wwwwww • 2020-09-19 15:12:59
Dzk , bardzo pomocne
bobas • 2020-09-16 17:40:29
kocham Polską literatórę
tgyfvg • 2020-09-15 11:00:30
nom fajne
123445676878 • 2020-09-14 18:20:58
dzięki
RTC • 2020-09-14 16:37:14