Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Przypowieść o skarbie i perle – streszczenie i opracowanie

Ostatnio komentowane
o
Matylda2 • 2020-01-26 15:25:13
jd
rakol • 2020-01-26 14:13:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Głównym motywem przypowieści jest Królestwo Boże, które zostaje przyrównane do skarbu zakopanego na polu. Skarb ten został przypadkowo znaleziony przez pewnego człowieka, jednak ten postanowił ukryć go z powrotem i odejść. W tym czasie sprzedał wszystko co posiadał, a za zarobione pieniądze kupił ziemię, na której skarb się znajdował. W dalszych wersetach jeszcze raz powiedziane zostaje, że Królestwo Niebieskie jest jak ów kupiec, który poszukuje na ziemi pereł. Gdy taką perłę odnalazł, sprzedał wszystko by ją kupić i podporządkować jej swoje życie.

Opracowanie

Przypowieść o skarbie i perle pochodzi z Nowego Testamentu, z Ewangelii wg. św. Mateusza.

Uważa się, że w opowieści tej Jezus przedstawia jedną ze swoich najważniejszych nauk, przekonującą, że w życiu wiara jest ważniejsza niż dobra materialne. Symbolem tej wiary i religii jest w tekście perła (skarb), a majątek, którego człowiek się pozbywa jest tym, co mu przeszkadza.

Ciekawym zabiegiem dokonanym w przypowieści jest porównanie ze sobą rzeczywistości ziemskiej i rzeczywistości objawionej przez Boga. Dzięki ukazaniu analogii między nimi, wymowa historii zyskuje wymiar uniwersalny.

Znalazca perły dokonuje pewnych szacunków, które prowadzą do jego całkowitego poświęcenia się i wyrzeczenia majątku na rzecz perły. Gdy odkrywamy taki skarb (to znaczy obecność i łaskę Pana Boga) nie należy tego odkrycia pozostawiać bezowocnym, ale skorzystać z  niego. Poświęcić wszystko pozostałe. Nie chodzi jednak o całkowitą pogardę dla posiadanych dóbr materialnych, ale o postawienie skarbu (czyli Jezusa) na pierwszym miejscu i całkowite podporządkowanie się Jego woli. Takie odkrycie przynosi bowiem poczucie pełni szczęścia i radości życia, a to powinno być na ziemi najważniejszą wartością.

Polecamy również:

 • Uniwersalizm przypowieści biblijnych

  Przypowieść, zwana inaczej parabolą, to gatunek biblijny, charakterystyczny dla Nowego Testamentu. Można ją zdefiniować jako opowiadanie, które czerpie motywy z życia codziennego w celu wyjaśnienia prawd wiary i wskazania w prosty i przystępny sposób jak należy postępować. Język przypowieści posługuje... Więcej »

 • Przypowieść o chwaście - streszczenie i plan wydarzeń

  Pewien człowiek zasiał na swoim polu dobre nasiona. W nocy jednak przyszedł jego nieprzyjaciel i zasiał na roli chwast. Zboże wyrosło więc równocześnie z chwastem. Wtedy słudzy właściciela ziemi zapytali go, czy mają wyrwać niepotrzebne rośliny. On jednak zakazał im tego, twierdząc, że groziłoby to... Więcej »

 • Przypowieść o dobrej i złej budowli - streszczenie i plan wydarzeń

  Było dwóch ludzi: jeden roztropny, a drugi nierozsądny. Pierwszy z nich zbudował swój dom na skale. Kiedy nadeszła powódź i huragan, dom przetrwał, ponieważ miał mocne fundamenty. Człowiek nierozsądny natomiast postawił swój dom na piasku. Gdy jednak rozszalała się ulewa, wezbrały potoki... Więcej »

 • Przypowieść o dobrym i złym drzewie - streszczenie

  Dobre drzewo to takie, które wydaje dobre owoce, natomiast złe drzewo rodzi złe owoce. Owoc stanowi najważniejsze kryterium oceny drzewa. Z ciernia nie można bowiem zerwać fig, a z krzaka jeżyny winogron. Dobry człowiek wydobywa z serca dobro, a zły emanuje złem. Więcej »

 • Przypowieść o dobrym Pasterzu - streszczenie

  Pasterz wchodzi do owczarni zawsze przez bramę, tym odróżnia się od złodziei lub najemników. Następnie woła swoje owce po imieniu i wyprowadza je. Potem zaś staje na ich czele, a owce idą za nim, ponieważ znają jego głos. Dobry Pasterz nie opuści swoich owiec w chwili niebezpieczeństwa, tak jak... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =