Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Przypowieść o skarbie i perle – streszczenie i opracowanie

Streszczenie

Głównym motywem przypowieści jest Królestwo Boże, które zostaje przyrównane do skarbu zakopanego na polu. Skarb ten został przypadkowo znaleziony przez pewnego człowieka, jednak ten postanowił ukryć go z powrotem i odejść. W tym czasie sprzedał wszystko co posiadał, a za zarobione pieniądze kupił ziemię, na której skarb się znajdował. W dalszych wersetach jeszcze raz powiedziane zostaje, że Królestwo Niebieskie jest jak ów kupiec, który poszukuje na ziemi pereł. Gdy taką perłę odnalazł, sprzedał wszystko by ją kupić i podporządkować jej swoje życie.

Opracowanie

Przypowieść o skarbie i perle pochodzi z Nowego Testamentu, z Ewangelii wg. św. Mateusza.

Uważa się, że w opowieści tej Jezus przedstawia jedną ze swoich najważniejszych nauk, przekonującą, że w życiu wiara jest ważniejsza niż dobra materialne. Symbolem tej wiary i religii jest w tekście perła (skarb), a majątek, którego człowiek się pozbywa jest tym, co mu przeszkadza.

Ciekawym zabiegiem dokonanym w przypowieści jest porównanie ze sobą rzeczywistości ziemskiej i rzeczywistości objawionej przez Boga. Dzięki ukazaniu analogii między nimi, wymowa historii zyskuje wymiar uniwersalny.

Znalazca perły dokonuje pewnych szacunków, które prowadzą do jego całkowitego poświęcenia się i wyrzeczenia majątku na rzecz perły. Gdy odkrywamy taki skarb (to znaczy obecność i łaskę Pana Boga) nie należy tego odkrycia pozostawiać bezowocnym, ale skorzystać z  niego. Poświęcić wszystko pozostałe. Nie chodzi jednak o całkowitą pogardę dla posiadanych dóbr materialnych, ale o postawienie skarbu (czyli Jezusa) na pierwszym miejscu i całkowite podporządkowanie się Jego woli. Takie odkrycie przynosi bowiem poczucie pełni szczęścia i radości życia, a to powinno być na ziemi najważniejszą wartością.

Zobacz również

 • Uniwersalizm przypowieści biblijnych

  Przypowieść, zwana inaczej parabolą, to gatunek biblijny, charakterystyczny dla Nowego Testamentu. Można ją zdefiniować jako opowiadanie, które czerpie motywy z życia codziennego w celu wyjaśnienia prawd wiary i wskazania w prosty i przystępny sposób jak należy postępować. Język przypowieści posługuje się metaforą, po...

  Więcej
 • Przypowieść o chwaście - streszczenie i plan wydarzeń

  Pewien człowiek zasiał na swoim polu dobre nasiona. W nocy jednak przyszedł jego nieprzyjaciel i zasiał na roli chwast. Zboże wyrosło więc równocześnie z chwastem. Wtedy słudzy właściciela ziemi zapytali go, czy mają wyrwać niepotrzebne rośliny. On jednak zakazał im tego, twierdząc, że groziłoby to niebezpieczeństwem znisz...

  Więcej
 • Przypowieść o dobrej i złej budowli - streszczenie i plan wydarzeń

  Było dwóch ludzi: jeden roztropny, a drugi nierozsądny. Pierwszy z nich zbudował swój dom na skale. Kiedy nadeszła powódź i huragan, dom przetrwał, ponieważ miał mocne fundamenty. Człowiek nierozsądny natomiast postawił swój dom na piasku. Gdy jednak rozszalała się ulewa, wezbrały potoki i nadeszła wichura...

  Więcej
 • Przypowieść o dobrym i złym drzewie - streszczenie

  Dobre drzewo to takie, które wydaje dobre owoce, natomiast złe drzewo rodzi złe owoce. Owoc stanowi najważniejsze kryterium oceny drzewa. Z ciernia nie można bowiem zerwać fig, a z krzaka jeżyny winogron. Dobry człowiek wydobywa z serca dobro, a zły emanuje złem.

  Więcej
 • Przypowieść o dobrym Pasterzu - streszczenie

  Pasterz wchodzi do owczarni zawsze przez bramę, tym odróżnia się od złodziei lub najemników. Następnie woła swoje owce po imieniu i wyprowadza je. Potem zaś staje na ich czele, a owce idą za nim, ponieważ znają jego głos. Dobry Pasterz nie opuści swoich owiec w chwili niebezpieczeństwa, tak jak najemnik. Nie lęka się on...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11