Geneza i gatunek
Arthur Conan Doyle publikował swoje opowiadania w latach 1891-1892 na łamach czasopisma „The Strand Magazine”. Pierwsze książkowe wydanie ukazało się w formie zbioru w październiku 1892 roku. Nakład wyniósł wówczas dziesięć tysięcy egzemplarzy. Autor wydał łącznie pięć zbiorów opowiadań o przygodach Sherlocka Holmesa. Niniejszy był pierwszym z nich – ukazał się tuż po powieściach Studium w szkarłacie oraz Znak czterech. Historie o Sherlocku Holmesie upowszechniły na świecie gatunek opowiadań i powieści detektywistycznych.
Tematyka
Każda z historii traktuje o śledztwach przeprowadzanych przez Holmesa i jego pomocnika Watsona. Zazwyczaj są to sprawy dziwne i tajemnicze. W rozwiązywaniu spraw detektyw posługuje się przede wszystkim metodą dedukcji i obserwacji. Dzięki wykształceniu i szerokiemu spektrum zainteresowań (Holmes interesował się chemią, fizyką, psychologią prawem czy muzyką) działania bohatera kończą się zazwyczaj sukcesem.
Zawartość zbioru
Na Przygody Sherlocka Holmesa składa się dwanaście tekstów o następujących tytułach:
- Skandal w Bohemii
- Związek rudowłosych
- Sprawa tożsamości
- Tragedia w Boscombe Valley, Tajemnica doliny Boscombe
- Pięć pestek pomarańczy
- Człowiek z wywiniętą wargą
- Błękitny Karbunkuł
- Nakrapiana przepaska niesie śmierć
- Kciuk inżyniera
- Nobliwy kawaler
- Diadem z berylami
- Przygoda w Copper Beeches
Kreacja detektywa
Dzięki porywającemu pisarstwu szkockiego autora Sherlock Holmes stał się w literaturze i kulturze postacią kultową. Często nie zgadzał się z policyjnymi metodami prowadzenia śledztwa oraz wydawaniem powierzchownych opinii i sądów. Uważał, że każda sprawa posiada tzw. drugie dno. Sądził także, że aresztowanie podejrzanego nie powinno być pochopne, ale zawsze poprzedzone rzetelnym dochodzeniem. Postać detektywa została przez Doyle’a przedstawiona tak realistyczne, że przez długi czas uchodził on za osobę, która istnieje naprawdę. Najważniejszymi cechami, które pomagały Holmesowi w pracy były przebiegłość, spryt, inteligencja, jak również błyskotliwość i cierpliwość.