Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kwadryga – program

Kwadryga postulowała przede wszystkim tworzenie literatury o wyraźnej funkcji społecznej, a więc doceniającej wartość ludzkiej pracy i głoszącej potrzebę sprawiedliwości. Grupa miała ambicję odróżnienia się od Skamandra zarówno w sensie poetyki, jak i problematyki utworów. Jednocześnie raziła kwadrygantów również elitarność i hermetyczność Awangardy Krakowskiej.

Poezja grupy była pełna buntu i ideałów rewolucyjnych, zwłaszcza u Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego („Pożegnanie Termopil” 1929, „Wróżby”). Flukowski to z kolei piewca pracy („Słońce w kieracie”, „Stworzenie świata”, „Koniec świata”). Jako skrajny pacyfista, a jednocześnie poeta narodowy zaprezentował się natomiast Marian Piechal (zwłaszcza w tomie „Elegie całopalne”).

Bardzo oryginalnym twórcą kwadrygantem był zaś Władysław Sebyła, u którego akcenty społeczne szły w parze z metafizyczną głębią („Pieśń szczurołapa” 1930). W późniejszym okresie (już po zakończeniu epizodu Kwadrygi) jego twórczość stała się jedną z najbardziej urzekających, a jednocześnie przejmujących realizacji katastrofizmu („Koncert egzotyczny”, „Obrazy myśli”). Bardzo znany był również utwór Niny Rydzewskiej „Madonna nędzarzy: z tomu „Miasto” (1929). U Słobodnika i Ciesielczuka na pierwszy plan wysunęła się zaś tematyka wiejska.

Zobacz również

 • Żagary – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Żagary były grupą poetycką powstałą w latach 30. na fali tak zwanej II Awangardy. Utworzyło ją wileńskie środowisko literackie w obrębie koła polonistów Uniwersytetu Stefana Batorego.

  Więcej
 • Futuryści – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Polski futuryzm był kierunkiem imitującym wzorce zagraniczne, głównie włoskie i rosyjskie, które stały się kolebką tego awangardowego prądu. Był również zjawiskiem nieco spóźnionym w stosunku do wydarzeń europejskich, ponieważ pierwsze wystąpienia polskich futurystów miały miejsce prawie dekadę po ...

  Więcej
 • Awangarda Lubelska – geneza, nazwa, twórcy

  Awangarda Lubelska to nazwa grupy poetów, którzy w latach 30. utworzyli w miarę spójne środowisko artystyczne usytuowane w Lublinie. Nazwa wskazuje na pokrewieństwo z Awangardą Krakowską, przy czym związki te są raczej luźne.

  Więcej
 • Awangarda Krakowska – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Awangarda Krakowska była drugą najważniejszą obok Skamandrytów grupą poetycką. Jak sama nazwa wskazuje, formacja utworzyła się w Krakowie, na początku lat 20., a jej głównym prawodawcą był Tadeusz Peiper. W latach I wojny światowej autor „Tędy” przebywał w Hiszpanii, gdzie zetknął się z nowoczesnymi, zach...

  Więcej
 • Skamander – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Grupa poetycka Skamander była najważniejszą obok Awangardy Krakowskiej formacją artystyczną, która nadała zasadniczy ton poezji polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Wyodrębniła się ona niejako na fali popularności miesięcznika „Pro Arte et Studio” (potem „Pro Arte”) oraz skupiła się wokół k...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59
/Fajne\
Zuza • 2020-06-04 05:32:20
Nie polecam 0/10
Ktoś • 2020-06-03 12:15:55
Dzięki pomogło bardzo :)
Luna Smift • 2020-06-02 15:17:28