Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Polskie kino po 1945 r. (polska szkoła filmowa, kino moralnego niepokoju i in.)

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Polskie kino po wojnie zadebiutowało dwoma wybitnymi filmami. Były to bowiem „Zakazane piosenki” (1947) w reżyserii Leonarda Buczkowskiego i „Ostatni etap”(1947) Wandy Jakubowskiej. Oba filmy poruszały tematykę wojenną i zostały wyprodukowane jeszcze przed oficjalnym przyjęciem doktryny socrealizmu w sztuce. Etap socrealistyczny w kinie reprezentowały dzieła w większości będące ekranizacjami prozy socrealistycznej. Jerzy Kawalerowicz sfilmował na przykład „Pamiątkę z Celulozy” Igora Newerlego.

Oczywiście bardzo istotną rolę propagandową odgrywała również Polska Kronika Filmowa wyświetlana przed każdym seansem kinowym. Relacjonowano w niej sukcesy władzy: odbudowę kraju, walkę z analfabetyzmem czy budowę Nowej Huty.

Po 1956 roku narodziła się natomiast „polska szkoła filmowa”, reprezentowana głównie przez Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Wajdę Andrzeja Munka, Wojciecha Jerzego Hasa, Tadeusza Konwickiego, Kazimierza Kutza czy Jerzego Zarzyckiego. Reżyserzy ci skupieni wokół Zespołu Filmowego KADR kręcili dzieła przeciwstawiające się poetyce socrealistycznej. Ich tematyka skupiała się wokół doświadczenia wojennego, zwłaszcza odkłamania historii żołnierzy Armii Krajowej i ich walki z okupantem.

Polecamy również:

 • Teatr i dramat współczesny - cechy, przykłady, autorzy

  Na początku lat 50. tworzą jeszcze tak wielkie osobowości teatru, jak Eugene O’Neill,  nawiązujący do teatru antycznego czy Bernard Shaw, twórca słynnych komedii („Pigmalion”, „Profesja pani Warren). Więcej »

 • Radio i telewizja - rozwój

  Prace nad wynalezieniem radia trwały od XIX wieku, a pierwsza audycja radiowa odbyła się w 1914 roku w Belgii. Gwałtowny rozwój radia miał jednak miejsce w  Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1919 roku powstało RCA (Radio Corporation of America), którego wynalazcą był Lee De Forest. Więcej »

 • Muzyka współczesna - opracowanie

  Muzyka współczesna kontynuuje oczywiście wiele form i gatunków, które ukształtowały się jeszcze w dwudziestoleciu, jak jazz czy blues. Pojawiają się w jej obrębie jednak również formy nowe, powstające gównie z rozmaitych wariacji i przekształceń wcześniejszych konwencji. W latach... Więcej »

 • Kontrkultura - definicja, przykłady, znaczenie

  Kontrkultura to zjawisko, w które wpisuje się kontestacja głównego nurtu obowiązującej kultury. Różnorodne nurty kontrkulturowe wynikają zatem ze sprzeciwu wobec ograniczeń narzucanych człowiekowi najczęściej przez kapitalistyczną kulturę Zachodu. Chodzi tu o bunt wobec schematyzmu myślowego,... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =