Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan Paweł II Pamięć i tożsamość - streszczenie

Ostatnio komentowane
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
no ok
twój stary • 2019-06-11 15:44:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Miara wyznaczona złu

Historia XX wieku to historia „wybuchu” zła. Ale zło, jak pisał św. Tomasz, to nic innego jak brak dobra. Dobro i zło zawsze współistnieją. Tak jak pszenica dojrzewa razem z kąkolem, tak dobro i zło wyrastają wspólnie z ludzkiej natury. Odnosząc te rozważania do sytuacji Polski, autor przyjmuje, że po dojściu do władzy komunistów został zanegowany realizm tomistyczny. Nastąpił odwrót od chrześcijaństwa jako źródła wartości i rozważań etycznych. Zwyciężyło przekonanie, że do Boga nie można dotrzeć

Pisząc o ideologiach zła, papież wymienia m.in. marksizm, rasizm, ale też aborcję. Ideologie te rozwijają się, ponieważ odrzucono Boga jako doskonałe dobro. Każde zło ma jakiś sens, Bóg je dopuszcza, bo tylko dzięki niemu człowiek może poznać dobro i zdobyć się na przebaczenie. Przebaczenie to dowód na wyższość dobra nad złem.

Bóg to sprawiedliwy sędzia, karzący i nagradzający. Istnieją trzy rodzaje dobra: godziwe, użyteczne i przyjemne. Człowiek wybierający dobro, musi być odpowiedzialny za swój wybór. Nie może kierować się jedynie korzyściami i przyjemnościami, najpełniejsze jest bowiem dobro godziwe.

Pięćdziesiąt lat totalitaryzmu w Polsce sprzyjało umocnieniu się

Polecamy również:

Komentarze (1)
1 + 2 =
Komentarze
zuzik • 2017-03-21 15:02:43
ta strona ma super opracowania ale licze na coś więcej bomam egzamin błagam dopiszcie coś
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');