Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pierre Corneille Cyd - opracowanie (geneza, bohaterowie, interpretacja, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 4

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

obowiązek zarówno po stronie Chimeny, jak i Roderyka (w chwili wymierzenia policzka Diegowi), ostatecznie to wątek miłości dwójki głównych bohaterów okazuje się wiodącym i – przede wszystkim – zwycięskim dla całego dramatu. Jego tłem zdaje się być motyw nieszczęśliwych miłości dwojga bohaterów satelitarnych wobec akcji – Królewny i Sanktego – których uczucie przegrywa z więzami łączącymi Chimenę i Roderyka, jak i z rozmaitymi społecznymi uwarunkowaniami (np. Królewna musi zapomnieć o swojej namiętności, ze względu na godność jej stanu nie będzie bowiem mogła nigdy jej spełnić).

Bohaterowie

„Cyd” okazał się dziełem odważnym i nowatorskim głównie ze względu na postać Rodryga, który – pomimo rycerskich zobowiązań – nie jest ślepym sługą króla, posiada autonomiczną moralność i samodzielnie dokonuje ważnych życiowych wyborów. Miotają nim dylematy na wskroś ludzkie, dalekie od idealizacji umysłowości bohaterów antycznych, którzy potrafili przyznawać się jedynie do wzniosłych, mających związek z honorem przemyśleń. Wspólnie z Chimeną dzielą ten sam dramat – rozdarcie pomiędzy godnością swych rodów i osobistym, nie baczącym na opinię innych szczęściem. Oboje odnajdują w finale drogę do

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 3 =