Odprawa posłów greckich - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 2

zaszczycił sam król, Stefan Batory i jego żona, królowa Anna Jagiellonka, a także wielu dworzan, senatorów i innych dostojników. Zabrakło tylko Jana Kochanowskiego, który nie przybył ze względu na –  jak sam wyjaśnił – zły stan zdrowia. Sztukę wystawiono w Ujazdowie, dziś trudno odtworzyć jej przebieg. Wiadomo, że przygotowywano ją w pośpiechu, zaledwie trzy tygodnie przed wystawieniem. Zgodnie z antyczną tradycją role żeńskie grali chłopcy. Aktorami na ten wieczór stali się dworzanie.

Czas i miejsce akcji „Odprawy posłów greckich”

Akcja dramatu obejmuje dzień poprzedzający początek wojny trojańskiej. Do miasta przybywają greccy posłowie z żądaniem wydania Heleny, porwanej przez Parysa. Centralnym punktem dramatu jest rada, mająca zadecydować o losie pięknej żony Menelaosa.

Wykształconym odbiorcom mit trojański był doskonale znany, nie chodziło więc o ukazanie ciekawej historii dwojga kochanków, a raczej przedstawienie dwóch racji: Aleksander – Parys jest przykładem arystokraty dbającego o własne dobro i nie liczącego się z interesami ogółu, Antenor zaś to prawdziwy patriota odpowiedzialny za losy ojczyzny. Pochlebstwem i podarunkami Aleksander zdołał przekonać większość uczestników

Polecamy również:

 • Odprawa posłów greckich - interpretacja

  „Odprawę posłów greckich” można odczytywać na trzech płaszczyznach. W warstwie dosłownej opowiada ona epizod z wojny trojańskiej. Rozumiana jako dramat polityczny stanowi wypowiedź na temat sytuacji Polski. Jednocześnie jest to także uniwersalny utwór o charakterze moralnym. Więcej »

 • Odprawa posłów greckich - charakterystyka bohaterów

  Bohaterowie „Odprawy posłów greckich” zostali scharakteryzowani bardzo powierzchownie. Dramat ma przede wszystkim charakter polityczny, a jego celem jest głównie przestroga przed doprowadzeniem do upadku kraju. Więcej »

 • Odprawa posłów greckich jako dramat polityczny o sprawach państwa

  Jan Kochanowski sięgnął po mityczną historię wojny trojańskiej, by przestrzec współczesnych przed skutkami prywaty. Jego dramat, choć osadzony w antycznych realiach, bardzo wyraźnie odnosi się do ówczesnej sytuacji politycznej w kraju. Wypowiedzi aktorów oraz pieśni chóru można odczytać... Więcej »

 • Odprawa posłów greckich a tragedia antyczna - podobieństwa i różnice

  Kochanowski pisząc „Odprawę posłów greckich”, starał się zachować wszelkie wymogi formalne klasycznej greckiej tragedii, jednak naczelnym celem utworu było ukazanie sytuacji politycznej ówczesnej Polski. Tam, gdzie forma kłóciła się z przekazem, poeta pozwolił sobie na pewne odstępstwa. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
33
33 • 2021-05-14 07:18:27
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25