Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Konopielka - opracowanie (czas i miejsce akcji, problematyka, bohaterowie)

Ostatnio komentowane
No!I don't want that!
GiveMeTheBread • 2019-02-16 18:50:08
Gdyby nie prawa socjalne i ekonomiczne korporacje by robiły to co by chciały.
Posthumous Play • 2019-02-16 16:11:14
Not rozumiem... im anderstend
Typowy Anglik • 2019-02-16 14:01:27
zapraszam na youtube kanał szkodziu
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:37:52
"...Oprócz tego wprowadził on instytucjonalne mechanizmy związane z prowadzeniem polity...
Pozdro z fartem • 2019-02-16 04:19:45
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Konopielka” - geneza, czas i miejsce akcji

Powieść Edwarda Redlińskiego pt.: „Konopielka” ukazała się w 1973 roku.

Ukazuje ona powojenną rzeczywistość polskiej wsi położonej gdzieś na wschodnich Kresach. Akcja toczy się w małej, położonej pośród bagien wiosce Taplary. Życie od lat biegnie tu niezmiennym rytmem, który wyznaczają prace na roli. Wieści ze świata docierają rzadko, za pośrednictwem wędrownego dziada. Do tego uporządkowanego wedle własnych praw świata wkracza nagle cywilizacja. We wsi ma powstać szkoła, sieć elektryczna, drogi, kanalizacja.

Konfrontacja tych dwóch rzeczywistości jest głównym tematem powieści. Redliński ukazuje zagładę małego wiejskiego świata. Mimo sprzeciwu, chłopi ulegają ideom postępu, a ich dzieci są nim żywo zainteresowane. Od wyznaczonej drogi rozwoju nie ma odwrotu ani ucieczki.

„Konopielka” - najważniejsi bohaterowie

Głównym bohaterem i narratorem opowieści jest Kaziuk Bartoszewicz, jeden z mieszkańców Taplar. Żyje on tak, jak żyli jego rodzice, przestrzega tych samych praw, co inni chłopi. Początkowo jest podobnie wrogo nastawiony do przybyszów z miasta jak reszta wsi. Jednak fascynacja młodą nauczycielką przekłada się też na ciekawość tego,

Polecamy również:

 • Początek - streszczenie, opracowanie

  Sędzia Romnicki zamierza sprzedać swoją kolekcję dzieł sztuki, ponieważ potrzebuje pieniędzy na utrzymanie. Rozmawia na ten temat z pośrednikiem Pawłem Kryńskim i ewentualnym nabywcą kolekcjonerem, Apolinarym Kujawskim. Wszystko dzieje się w domu sędziego Romnickiego, który jest bardzo zaniepokojony... Więcej »

 • Kazimierz Moczarski - biografia

  Kazimierz Moczarski urodził się w 1907 roku w Warszawie. Po ukończeniu studiów prawniczych rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Dziennikarskiej, następnie kontynuował ją w Paryżu. W Polsce zaangażował się w działalność polityczną, wstępując do Stronnictwa Demokratycznego. Więcej »

 • Hanna Krall - biografia i twórczość

  Hanna Krall urodziła się w 1935 roku w Warszawie w urzędniczej rodzinie żydowskiej. Dorastała w Lublinie. Podczas wojny była ukrywana, trafiła nawet do transportu wiozącego Żydów do getta, ale została przechwycona i cudem ocalała. Podczas wojny zginęło wielu członków jej rodziny, w tym ojciec –... Więcej »

 • Marek Hłasko - biografia i twórczość

  Polski pisarz i scenarzysta. Urodzony 14 stycznia 1934 roku w Warszawie jako syn Macieja i Marii Hłasków. Rodzice Hłasko rozwodzą się w 1937 roku, ojciec umiera dwa lata później. Po upadku powstania warszawskiego Maria Hłasko wraz z synem przenosi się do Częstochowy, a następnie do Białegostoku i... Więcej »

 • Roman Bratny - biografia i twórczość

  Roman Bratny, którego prawdziwe nazwisko to Mularczyk, urodził się w 1921 roku w Krakowie. Szkołę średnią ukończył w Grudziądzu. W czasie wojny mieszkał razem z matką i młodszym bratem w Konstancinie, podczas gdy ojciec pisarza brał udział w kampanii wrześniowej. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =