Blaise Pascal, Myśli – opracowanie

Geneza

Dzieło Blaise’a Pascala nie zostało niestety ukończone. Doczekało się wielu komentatorów – pierwsze wydanie z komentarzem Etienne’a Periera ukazało się w 1670 roku. Tadeusz Boy Żeleński uważał, że filozofii pierwsze notatki do dzieła zaczął sporządzać w 1656.

Badacze ustalili, że Pascal spisywał swoje myśli w formie luźnych notatek na osobnych arkuszach, dzieląc je tematycznie. Następnie redagował je częściami.

Założenia

Filozof planował stworzyć wielką apologię religii chrześcijańskiej i jej moralności. Pascal usiłuje udowodnić człowiekowi jego małość, ale pomimo jego znikomości wobec potęgi kosmosu, jest opisywany jako istota myśląca, co daje mu przewagę nad innym stworzeniem. Filozof doskonale zdaje sobie sprawę z przemijalności życia i braku pewności co do jego końca. Pytaniem, które najbardziej nurtuje autora jest kwestia dawcy życia, tego kim on naprawdę jest, kto stworzył człowieka i wszystko co go otacza oraz dlaczego to wszystko wydarzyło się właśnie w danym momencie dziejów wszechświata.

Nadrzędnym założeniem pisarza było udowodnienie i uzasadnienie prawdziwości religii chrześcijańskiej czyli potwierdzenie wiary w Boga, nieśmiertelność i prawdziwość nauk Pisma Świętego.

Metoda

Pascal wykazał się dużą sprawnością w łączeniu swoich skłonności filozoficznych i zainteresowań z dziedziny astronomii i matematyki. W ten sposób zestawia ze sobą wątek natury ludzkiej egzystencji i jej marności z opisem jego miejsca na ziemi i we wszechświecie w ogóle. Z Myśli wywodzi się jedna z najsłynniejszych tez filozoficznych zwana „Zakładem Pascala”, mający stanowić dowód na istnienie Boga.

Polecamy również:

 • Isaac Newton - odkrycia i poglądy

  Rachunek różniczkowy i całkowy - teorię tę opracował także Leibniz. Obaj naukowcy pracowali niezależnie i na swój sposób, osiągnęli jednak identyczne wyniki, a spór o autorstwo odkrycia trwał aż do śmierci Leibniza. Ostatecznie trudno mówić o wynalezieniu rachunku... Więcej »

 • Monteskiusz - poglądy i dzieła

  „Listy Perskie” - to pierwsze dzieło Monteskiusza. Jego publikacja wywołała skandal o charakterze politycznym. W „Listach perskich” autor porównuje ustrój francuski i angielski, zdecydowanie opowiadając się po stronie tego drugiego. Utwór ma formę listów pisanych... Więcej »

 • Jean Jacques Rousseau - poglądy i dzieła

  Rousseau był zagorzałym przeciwnikiem cywilizacji, w swojej pierwszej rozprawie pisał: (…) Usuńcie ten nieszczęsny postęp, zabierzcie nasze błędy i nałogi, zabierzcie wytwory cywilizacji, a wszystko będzie dobre (…). Zdanie to dobrze streszcza jego poglądy na postęp. W przekonaniu Rousseau człowiek... Więcej »

 • Gottfried Wilhelm Leibniz – poglądy i dzieła

  Charakterystyczną cechą poglądów Leibniza jest godzenie sprzeczności, szukanie wspólnych płaszczyzn. W swojej filozofii próbuje on pogodzić racjonalizm z metafizyką. Przyjmuje Arystotelesowską logikę i stara się połączyć ją z matematyką. Także jego koncepcja monad jest wynikiem szukania... Więcej »

 • John Locke - poglądy i dzieła

  Filozoficzne rozważania Johna Locke'a skupiają się przede wszystkim na teorii poznania. Punktem wyjścia jego dociekań był racjonalizm Kartezjusza, jego logika i jasność wywodu, oraz filozoficzne prace Boyle'a i Bacona, szczególnie zaś ich zdroworozsądkowe podejście w procesie poznania. Ambicją Locke'a było... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24