Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Józef Czechowicz, Mały mit – analiza i interpretacja

Utwór Józefa Czechowicza rozpoczyna się od wypowiedzi podmiotu lirycznego, w którym opisuje on obraz widziany za oknem. Wspomina, że nadchodzi noc. Wypowiedź ta wydaje się być zapisem wewnętrznego głosu podmiotu, gdyż w następnych wersach przypomina sobie głos mówiącej do niego matki:

głos idzie żałosną steczką
w kołysce kroków
tego głosu
uśnij syneczku syneczku

W następnej strofie odnajdujemy słownictwo, jednoznacznie kojarzące się z nazewnictwem wojskowym, z określeniami fortyfikacyjnymi:

ostatnie to linie
giną w czarnych jedwabi łunie
[…]
świergocą miotacze gwiazd
aż cienko szyba się odzywa
dusi powolnie jak gaz
kołyska nieprawdziwa

Dzięki temu słownictwu zmierzch oglądany przez podmiot napawa niepokojem ducha, wywołanego wspomnieniami kombatanckimi lub też wyrazem wewnętrznej walki. Mówiący poszukuje ucieczki od niepewności i zaniepokojenia, ma nadzieję, że odnajdzie je w mentalnej łączności z matką:

cieknie z pogańskich parowów
parna osłoda nocy
znowu
tyle kochanej niemocy
syneczku

zasypią cię czarne róże
sen pod ciało podłoży się płomykiem
sierpem
a za sierpem wiosna zasadzka

Ratunek przed trapiącymi go koszmarami może przynieść mu matczyny głos – ten azyl okazuje się jednak pozorny. Głos ten bowiem odrywa się od osoby, usamodzielnia się, co powoduje w podmiocie jeszcze większe poczucie pustki i poczucia braku istnienia:

sobie nucę
siebie smucę
ciebie
nigdy nie było

 

 

 

Tytułowym „małym mitem” byłby głos matki niosący pocieszenie, podtrzymującym wiarę w sens bytu – skazuje on jednak mówiącego na jeszcze boleśniejsze doświadczenie.

Zobacz również

Losowe zadania

 • Oblicz, które jony są najliczniejsze w roztworze

  W wodnym roztworze o masie 100 g rozpuszczono chlorek potasu, chlorek sodu oraz bromek sodu, a stężenie każdej z tych soli w roztworze wynosi 2% (m/m). Oblicz które jony są najliczniejsze w roztworze, a także podaj liczbę moli tego jonu w roztworze. W obliczeniach przyjmij α = 100%, wyniki zaokrąglij do 2. miejsca po przecinku.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zapisz równania reakcji cyny z kwasami

  Cyna jest metalem, który w związkach chemicznych przyjmuje II lub IV stopień utlenienia. W reakcji z gorącym, stężonym kwasem siarkowym(VI) wydziela się inny gaz niż w reakcji tego metalu z gorącym stężonym kwasem solnym. Powstające sole różnią się zarówno stopniem utlenienia cyny jak również rodzajem anio...

  1 Odpowiedz Więcej
 • Zgrubienia - przykłady użycia

  Określ w którym przypadku zgrubienie zostało użyte ponieważ dotyczyło osoby lub przedmiotu dużych rozmiarów, a kiedy wyrażało negatywny stosunek emocjonalny. To dziewuszysko spod trójki nie mówi nikomu dzień dobry. Konrad mieszka w tamtym domisku, największym na osiedlu. Nie lubię swojego garbatego nochal...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Ułóż zdania współrzędnie złożone

  Ułóż zdania współrzędnie złożone podanych typów:   Wynikowe Rozłączne Przeciwstawne Łączne Przeciwstawne Wynikowe Łączne Rozłączne

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zapisz równanie dysocjacji i wskaż jon o charakterze amfiprotycznym

  Zapisz reakcję dysocjacji kwasu siarkowodorowego, a następnie wskaż jon, który wykazuje właściwości amfiprotyczne według teorii Brönsteda-Lowry’ego.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04