Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Kurtza - strona 3

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

partii kości słoniowej do Europy. Nawet w obliczu śmierci zajmowały go sprawy materialne. Pozyskiwanie przez niego kości słoniowej od początku okupione było ofiarami. Ginęły nie tylko słonie, ale też tubylcy. Głowy tych, którzy sprzeciwiali się woli białego człowieka, zatknięte na pale stanowiły świadectwo jego potęgi. Kurtz był otaczany przez miejscową ludność czcią niemal boską i bezwzględnie wykorzystywał swoją przewagę. Taka pozycja bardzo mu odpowiadała, zaspokajała jego potrzebę władzy i uznania. To dlatego nie chciał wracać do Europy oraz obawiał się przybycia białych – konkurentów – do jego stacji.

Dla Kurtza Afrykańczycy nie byli ludźmi, traktował ich przedmiotowo, jako środek do pozyskiwania cennego surowca. Górnolotne hasła o niesieniu postępu były zwykłą propagandą. Na jednym z raportów Kurtz dopisał „Wytępić całe to bydło!”, zapominając na chwilę o swojej masce misjonarza.

Niewątpliwie był egoistą, w dążeniu do sławy, bogactwa, uznania, wygody potrafił być bezwzględny. Marlow, świadek ostatnich chwil Kurtza, do końca nie potrafił go ocenić. Mimo niechęci do jego metod postępowania, przyznał: „Miał coś do powiedzenia. I powiedział to”. Ostatnie słowa Kurtza: „Zgroza! Zgroza!” są również niejednoznaczne, być może miał on na myśli swoje życie, a może to, jak świat jest urządzony.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Marlowa

    Charlie Marlow jest narratorem i głównym bohaterem powieści Conrada. To doświadczony marynarz i wnikliwy obserwator ludzkich zachowań. Z pochodzenia Anglik, z zamiłowania podróżnik. Będąc już niemłodym człowiekiem, opowiada swoim towarzyszom z „Nellie” historię, która wydarzyła się... Więcej »

  • Jądro ciemności - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Dyrektor Stacji Centralnej - człowiek o pospolitym wyglądzie i chłodnym spojrzeniu. Piastował wysokie stanowisko, choć nie miał do tego predyspozycji. Prowadził nieuczciwe interesy, dorabiając poza spółką. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =