Inny świat - charakterystyka bohaterów drugoplanowych - strona 3

przestała darzyć uczuciem Jegorowa. Odważyła się też na związek z Jarosławem R. Wkrótce jej ukochany został wysłany do innego obozu. Fiodorowna zmarła w czasie porodu, wydawszy na świat dziecko ukochanego mężczyzny.

Zelik Lejman

Żyd pochodzący z Warszawy. W 1939 r. uciekł z Polski do Związku Sowieckiego. W czasie jednej z czystek został aresztowany. W Jercewie pełnił obowiązki fryzjera oraz grywał na skrzypcach. Nie był człowiekiem lubianym przez współwięźniów – nie tylko ze względu na swoją narodowość, ale także przez donoszenie.

Michaił Stiepanowicz

Przed aresztowaniem był aktorem. Jego winą było przesadne akcentowanie w filmie szlachetności Iwana Groźnego. Ten starszy mężczyzna całkowidzie pogodził się ze swoim losem, pokornie znosząc kolejne trudności. Cieszył się zawsze, gdy ktoś z przełożonych wypowiedział się o nim pozytywnie.

Kunin

Był złodziejem z Moskwy. Jego wyrok skończył się w 1939 r. Później dobrowolnie zgłosił się do pracy w Jercewie i objął funkcję zarządcy baraku „Chudożestwiennoj Samodiejatielnosti”. Odpowiadał za wydarzenia kulturalne oraz prowadził kursy czytania i pisania. Wśród kobiet przebywających w łagrze miał bardzo wiele kochanek. Jest przykładem człowieka zupełnie zniewolonego przez obóz – nie wyobrażał sobie życia poza nim.

Tania

Czarnowłosa śpiewaczka opery moskiewskiej. Skazano ją za nadprogramowe występy (tańce) w czasie spotkania z dyplomacją zagraniczną. W obozie była kobietą godną i niechętnie patrzącą na próbujących zbliżyć się do niej więźniów. Jednak jeden z „urków” – Wania – zdołał przełamać jej opór. Wysłana do ciężkiej pracy kobieta w końcu nie wytrzymała i posłusznie poszła do zajmowanego przezeń baraku, gdzie położyła się na jego pryczy. Później stała się jedną z ulubienic samego naczelnika – Samsonowa – dzięki któremu przeniesiono ją do biura rachunkowego.

Polka

Była córką polskiego oficera z Mołodeczna. Początkowo zupełnie nie zwracała uwagi na krążących wokół niej mężczyzn, okazując im oziębłość. Jednak z czasem, gdy zaczął doskwierać jej coraz większy głód, była gotowa spotkać się z każdym, kto mógł dać jej coś do jedzenia. Narrator spotkał ją w 1943 r. w Palestynie. Była zupełnie wyniszczona, z wyglądu przypominała starą kobietę.

Borys Lazarowicz N.

Profesor doskonale znający język polski i interesujący się polską literaturą (znał osobiście Tuwima). W 1925 r. został profesorem literatury w Moskwie, dokąd sprowadził Olgę – swoją ukochaną z Łodzi. Dwanaście lat później małżeństwo zostało aresztowane. Najpierw rozdzielono ich, ale później (po trzech latach) spotkali się ponownie. Profesor był jednak tak wyniszczony, że nie mógł poradzić sobie z wyrabianiem normy w pracy. Wkrótce przeniesiono go do trupiarni i przetransportowano na etap do Mostowicy. Stamtąd Olga otrzymała wiadomość, że jej mąż znalazł się w ostatnim stadium obłędu głodowego.

Olga

Jedna z postaci najbardziej przychylnych Gustawowi. Pracowała w brygadzie przebierającej jarzyny i szyjącej worki.

Doktor Zabielski

Stary Polak, który uratował życie głodującym rodakom. Wbrew nakazom podawał im specjalne zastrzyki.

Grupy w Jercewie

„Iteerowcy”

Osadzeni pracujący w administracji obozowej. Cieszyli się licznymi przywilejami (dostawali więcej żywności, mogli znaleźć pracę odpowiadającą ich wykształceniu itp.). Ceną za „lepsze” życie był obowiązek donoszenia na innych więźniów. To właśnie dzięki nim Trzeci Oddział wiedział o mieszkańcach obozu niemal wszystko.

„Nacmeni”

Stanowili osobną grupę więźniów. Pochodzili z Azji – głównie Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu i Turkenistanu. Zupełnie nie radzili sobie w rzeczywistości obozowej. Szybko ogarniała ich wielka tęsknota za domem, prędko dotykały ich także wyniszczające choroby („kurza ślepota”, szkorbut itd.).

Polecamy również:

 • Charakterystyka Gustawa - Inny świat

  „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest dziełem silnie nacechowanym autobiograficznie – autor spisywał realia życia w sowieckim łagrze na podstawie własnych doświadczeń. Głównym bohaterem, a zarazem narratorem jest Gustaw – porte-parole autora. Kiedy mężczyzna trafił do obozu... Więcej »

 • Kostylew - charakterystyka

  Michaił Kostylew do Jercewa trafił z Mostowicy. Miał wówczas około 27 lat. Wyróżniały go silna budowa fizyczna oraz krzaczaste brwi. Odebrał staranne wykształcenie – z polecenia partii wstąpił do Akademii Morskiej we Władywostoku. Rodzice wychowywali Kostylewa w wielkiej czci względem komunizmu. Więcej »

 • Pamfiłow - charakterystyka

  Pamfiłow przed osadzeniem w jercewskim łagrze był właścicielem wielkiego gospodarstwa rolnego mieszczącego się nad Donem. W wyniku kolektywizacji utracił majątek i wraz z rodziną został przeniesiony na Syberię, gdzie rozpoczął pracę w charakterze instruktora rolnego. Już po trzech miesiącach umarła jego żona,... Więcej »

 • Natalia Lwowna - charakterystyka

  Natalia Lwowna była jedną z kobiet, które przebywały w jercewskim łagrze. Nie odznaczała się przykuwającą wzrok urodą, więc mogła poruszać się po łagrze spokojnie, wolna od niewybrednych zaczepek ze strony mężczyzn. Miała ogromne oczy, obwisłe policzki, wyraźnie przerzedzone włosy i dość brzydką twarz. Mimo... Więcej »

 • Urkowie w Innym świecie - charakterystyka

  Urkowie to wielokrotni recydywiści stojący na szczycie obozowej hierarchii. Innych więźniów traktowali z góry, często dla satysfakcji stosując wobec nich przemoc. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 4 + 3 =
Zuzia
2022-10-12 09:30:46
Bardzo dokładna charakterystyka bohaterów, takiej właśnie szukałam!
Natalia
2021-03-22 21:30:30
Ogólnie informacje są bardzo fajne ale najgorsze są te reklamy które cały czas się pojawiają, zasłaniają stronę i ogólnie utrudniają korzystanie ze strony
elo
2020-12-14 08:57:44
ok
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44