Chłopcy z Placu Broni
Do tej grupy oprócz bohaterów pierwszoplanowych należą: Czele, Gereb, Czonakosz, Rychter, Barabasz, Lesik, Kolney, Weiss. Zostali ukazani jako zgrana grupa 14 przyjaciół – ufają sobie, są wobec siebie lojalni i oddani. Uczciwie przestrzegają ustalonych reguł, mają swoje barwy, hasła, chorągiew i regulamin. Wśród chłopców panują zasady demokratyczne, wszyscy biorą udział w wyborze przywódcy, którego później słuchają i podporządkowują się mu.
Plac Broni, na którym się bawią, jest dla nich niczym mała ojczyzna, o którą są gotowi walczyć.
Chłopcy pielęgnują takie cechy jak: uczciwość, prawość, przyjaźń i odwaga. Śmieją się z Nemeczka, który nie potrafi czasem powstrzymać łez. Zdrada, czyli przejście na stronę wroga, to bardzo poważne wykroczenie. Gereb – zawiedziony w swoich ambicjach – postanawia dołączyć do „Czerwonych” i zostaje wykluczony z grupy. Jednak ostatecznie przyjaciele przebaczają mu i pozwalają wrócić do swojego grona.
„Czerwone Koszule”
To chłopcy z Ogrodu Botanicznego, m.in.: bracia Pastorowie, Sebemicz, Wendauer. Dla nich największą wartością jest siła – tak uważa ich przywódca Feri Acz i pozostali się z tym zgadzają. Ich zdaniem Plac powinien należeć do silniejszej grupy. W grupie „Czerwonych” toleruje się agresję i przemoc, choć i tu obowiązują pewne zasady. Jedna z nich mówi o tym, że nie wolno zabierać zabawek słabszym. Bracia Pastorowie, którzy złamali ten zakaz, zostali ukarani przez przywódcę. Później jednak wzięli odwet na Nemeczku (który pośrednio był przyczyną ich upokorzenia), kąpiąc go siłą w stawie. Taka kąpiel była częstą karą dla nieposłusznych i dla „jeńców”. „Czerwoni” doceniają odwagę Nemeczka, ale cieszą się z jego kary.
Profesor Rac – łagodny nauczyciel, wyrozumiały i spokojny, ale stanowczy. Rozwiązuje związek Kitowców, rekwirując ich kit i chorągiew.
Stróż Jano – nałogowy palacz cygar, przekupny
Ojciec Gereba – elegancki mężczyzna, przejęty tym, co przydarzyło się synowi.
Rodzice Nemeczka – to postaci epizodyczne, ubogi krawiec i jego żona. Bardzo ubolewają nad śmiercią jedynego syna.
Dozorca – Acz dopytuje go o zdrowie Nemeczka.
Sprzedawca łakoci – podnosi ceny, ponieważ spodziewa się, że wkrótce zostanie przepędzony z Placu i nim to się stanie, chce jak najwięcej zarobić.