Lew Nikołajewicz Myszkin
Główny bohater powieści, młody mężczyzna cierpiący na epilepsję. W momencie rozpoczęcia akcji powraca z kurażu ze Szwajcarii do Petersburga. Jest człowiekiem niezwykle życzliwym, dobrym i otwartym na innych. Jest człowiekiem obeznanym w świecie i często wyraża swoje niebanalne poglądy na różne tematy społeczne. Jego wrażliwość przysparza mu niestety kłopotów – inni wykorzystują jego naiwność i traktują jak tytułowego „idiotę”. Książę dzieli swoje uczucia pomiędzy dwie kobiety – Nastazję oraz Agłaję. Z powodu skomplikowania sytuacji i tragicznych wydarzeń jego choroba psychiczna ponownie się nasila, co w konsekwencji zmusza go do powrotu do Szwajcarii.
Łukian Lebiediew
Przyjaciel Myszkina, który zaprasza go do swojej posiadłości poza miastem.
Afanasij Tocki
Prawny opiekun Nastazji Filipowny. Bogaty wdowiec, który przygarnął dziewczynę po śmierci jej rodziców. W konsekwencji Nastazja została jego kochanką i utrzymanką. Gdy mu się znudziła postanowić wydać ją za mąż, obiecując pokaźny posag.
Parfion Rogożyn
Młody chłopak pochodzący z rodziny kupieckiej, który poznaje Myszkina podczas podróży pociągiem do Petersburga. Z natury dość porywczy w swoich zachowaniach oraz lubujący się w zabawowym, wręcz pijackim trybie życia. Obsesyjnie zakochany w Nastazji Filipownie, którą ostatecznie zabija w afekcie. Za tę zbrodnię zostaje skazany na kilkanaście lat ciężkich robót na Syberii. Rywalizuje z Myszkinem o względy kobiety, jednocześnie się z nim przyjaźniąc.
Nastazja Filipowna
Kobieta osierocona w dzieciństwie i oddana pod opiekę bogatemu wdowcowi. Przez wiele lat żyła i mieszkała na jego utrzymaniu, będąc równocześnie jego kochanką. Gdy arystokrata ma dość jej towarzystwa, postanawia wydać ją za mąż w zamian za pieniądze. Na taki układ godzi się sekretarz Gani, którego kobieta jednak nie darzy względami. Zakochuje się natomiast w Rogożynie i jednocześnie Myszkinie. Nie potrafi rozeznać się w swoich uczuciach, więc co chwilę ucieka od jednego do drugiego bohatera. Filipowna nie cieszy się w społeczeństwie pozytywną opinią, jest raczej uważana za skandalistkę i osobę niestałą w swoich uczuciach i deklaracjach. Zostaje zamordowana przez Parfiona Rogożyna. Jest to przykład postaci intensywnie poszukującej swojego miejsca w życiu, którego w końcu nie udaje jej się odnaleźć. Z tego powodu można uznać ją za bohaterkę tragiczną.
Agłaja Jepanczyn
Młoda dziewczyna o niezwykłej urodzie, przypominająca słynną Nastazję Filipowną. Jest jedną z trzech córek generała, w domu którego gości przez pewien czas główny bohater. Agłaja jest osobą niezdecydowaną i dość kapryśną, jednak niezwykle wyedukowaną i inteligentną. Przez jakiś czas jest związana z Myszkinem, jednak gdy ten porzuca ją dla Nastazji – Jepanczynówna wychodzi za mąż za polskiego emigranta i oddala się od swojej rodziny.
W książce występuje również cały szereg postaci drugo- i trzecioplanowych, których na swojej drodze spotyka Książę Myszkin. Jest to zatem rodzina Jepanczynów (generał, jego żona i dwie siostry Agłaji), Iwoginów, a także bohaterowie epizodyczni, towarzyszący głównym wątkom powieści (Książę Sz.; Jewgienij Radomski; Marfa Terentiew; Hipolit Terentiew czy Iwan Pticyn).