Harry Potter i Komnata Tajemnic - streszczenie

1. Najgorsze urodziny

Są dwunaste  urodziny Harry’ego, ale nikt o tym nie pamięta. Od miesiąca jest w domu wujostwa, a nie dostał listu od żadnego ze swoich przyjaciół. Wieczorem wuj Vernon ma kolacje z ważnym klientem i liczy na podpisanie dużego kontraktu, dlatego Harry ma siedzieć w swoim pokoju i udawać, że nie istnieje.

2. Ostrzeżenie Zgredka

Gdy rozpoczyna się kolacja Harry odkrywa, że na jego łóżku siedzi skrzat domowy. Przybył, żeby ostrzec chłopca, by ten nie wracał do Hogwartu, bo czyha tam na niego niebezpieczeństwo. Okazuje się też, że Zgredek kradł wszystkie jego listy. Kiedy Harry nie chce obiecać, że nie wyjedzie, skrzat zbiega na dół i magicznie wywraca leguminę na środek kuchni z wielkim hałasem. Kiedy wuj tłumaczy się klientowi pojawia się sowa, która przyniosła list do Harry’ego, przez co klienci wybiegają. Wściekły wuj zamyka chłopca w jego pokoju i montuje kratę w oknie.

3. Nora

Harry’ego budzi stukanie do okna. Po drugiej stronie jest jego przyjaciel Ron ze swoimi braćmi w latającym samochodzie. Wyrywają kratę, pakują rzeczy i wywożą chłopca do swojego domu. Wzięli samochód bez zgody rodziców, więc po powrocie mama jest na nich wściekła, ale Harry’ego wita z wielką radością.

4. W księgarni Esy i Floresy

Cała rodzina Wesleyów, Harry i Hermiona umawiają się na wspólne zakupy na ulicy Pokątnej. W księgarni główny bohater spotyka przyszłego nauczyciela, który wciąga go na zdjęcie do gazety. Spotykają tam też Malfoya i jego ojca, który obraża rodzinę Wesleyów.

5. Wierzba bijąca

Wesleyowie całą rodziną jadą na dworzec latającym samochodem. Harry i Ron nie mogą przejść przez barierkę, więc idą po samochód i lecą nim do szkoły. Kiedy przylatują auto zaczyna się psuć i wpadają w drzewo, które ożywa. Udaje im się uciec, ale auto wyrzuca ich z siebie i ucieka, a Ron ma złamaną różdżkę. Znajduje ich profesor Snape, jednak nie zostają ukarani.

6. Gilderoy Lockhart

Na lekcji zielarstwa druga klasa rozsadza mandragory. Nauczyciel obrony przed czarną magią – Gilderoy Lockhart – martwi się, że Harry’emu uderzyła do głowy woda sodowa. Na swojej lekcji pokazuje uczniom chochliki, ale nie potrafili sobie z nimi poradzić. Zostawia trójkę przyjaciół by się tym zajęli.

7. Szlamy i szepty

Drużyna Harry’ego ma mieć trening Quidditcha, ale drużyna Ślizgonow im przerywa. Malfoy nazywa Hermionę szlamą. Ron chce rzucić na niego zaklęcie, ale złamana różdżka odbija zaklęcie i Wesley wymiotuje ślimakami. Trójka przyjaciół idzie do Hagrida. Rozmawiają o czystości krwi czarodziei. Chłopcy odrabiają szlaban - Harry pomagając Lockhartowi odpowiadać na listy słyszy tajemniczy głos.

8. Przyjęcie w rocznicę śmierci

Harry obiecuje duchowi Prawie Bezgłowemu Nickowi, że przyjdzie na jego przyjęcie, które odbywa się w noc duchów. Idzie tam z przyjaciółmi. Chłopcy poznają tam Jęcząca Martę. Wracając Harry słyszy głos ze ściany, który zaprowadza ich do spetryfikowanej kotki woźnego.

9. Napis na ścianie

Hermiona prosi profesora historii magii o opowiedzenie legendy o Komnacie Tajemnic. Troje czarodziejów podejrzewa, że Malfoy jest dziedzicem Slytherina.

10. Złośliwy tłuczek

Postanawiają uwarzyć eliksir wielosokowy, by przemienić się w Ślizgonow. Na meczu Harry łamie rękę. Lockhart próbując ją naprawić usuwa mu wszystkie kości z przedramienia. W szpitalu odwiedza go Zgredek. Zostaje tam przyniesiona kolejna ofiara dziedzica.

11. Klub pojedynków

Na spotkaniu klubu okazuje się, że Harry rozumie mowę wężów, co było przymiotem Slytherina. Harry znajduje kolejnych spetryfikowanych.

12. Eliksir Wielosokowy

Na święta w szkole zostaje tylko trójka przyjaciół i Malfoy z obstawą. Gryfoni wykorzystują to, żeby użyć eliksiru wielosokowego. Harry i Ron zamieniają się w Crabeya i Goyla i przepytują Malfoya.

13. Bardzo serkretny dziennik

W łazience Jęczącej Marty Harry znajduje dziennik. Kiedy w nim pisze, ktoś mu odpowiada. Właściciel, Tom Riddley, pokazuje mu, że Komnatę 50 lat wcześniej otworzył Hagrid.

14. Korneliusz Knot

Harry znów słyszy głos. Hermiona wpada na pomysł i biegnie do biblioteki. Ona i druga dziewczyna zostają spetryfikowane. Chłopcy idą do Hagrida. Słyszą od niego, by poszli za pająkami. Gajowego zabierają do Azkabanu.

15. Aragog

Chłopcy idą do zakazanego lasu i rozmawiają z ogromnym pająkiem wychowanym przez Hagrida. To przez niego uważano, że Hagrid jest dziedzicem. Dziewczynka która zginęła poprzednim razem to Jęcząca Marta.

16. Komnata Tajemnic

Chłopcy odwiedzają Hermionę i znajdują jej notatki informujące, że potwór to bazyliszek. Chowają się w pokoju nauczycielskim i podsłuchują, że potwór porwał siostrę Rona do komnaty. Zmuszają Lockharta, żeby zszedł z nimi do komnaty. Wybuch różdżki Roma powoduje zapadnięcie się sufitu - chłopcy zostają rozdzieleni, Harry sam idzie szukać Ginny.

17. Dziedzic Slytherina

Harry spotyka w komnacie Riddleya. Okazuje się, że Ginny przez cały rok pisała w dzienniku przekazując w Riddleya życie. Jest to wspomnienie chłopca, który później stał się Voldemortem. Riddley wypuszcza bazyliszka. Harry zabija go mieczem przyniesionym przez feniksa Dumbledore. Wbija kieł w dziennik zabijając Riddleya. Ginny się budzi.

18. Nagroda Zgredka

Harry opowiada Dumbledorowi i profesor McGonagal co się wydarzyło. Gdy przybywa ojciec Malfoya chłopiec orientuje się, że to on dał Ginny dziennik i jest właścicielem Zgredka. Harry uwalnia skrzata, a cała szkoła świętuję uwolnienie od dziedzica Slytherina.

Polecamy również:

  • Harry Potter i Czara Ognia - streszczenie

    1. Dom Riddle’ów Dom Riddle’ow jest owiany legendą - przed laty znaleziono tam wszystkich troje domowników martwych. Oskarżony o morderstwo został ogrodnik, ale został uwolniony z braku dowodów. Przez całe lata mieszkał nadal w domku ogrodnika pilnując pustego domu. W nocy widzi w... Więcej »

  • Harry Potter i kamień filozoficzny - streszczenie

    Akcja powieści rozpoczyna się w 1991 roku, kiedy jedenastoletni Harry Potter mieszka jeszcze w domu ciotki Petuni i wuja Vernona, przysparzając im ciągłych zmartwień rozmaitymi dziwnymi wydarzeniami, jakie dzieją się wokół niego. Więcej »

Komentarze (6)
Wynik działania 4 + 4 =
Nikuś Pimpuś
2023-05-08 06:07:52
Przydaje się przed szkołą
Franek
2023-03-05 17:01:52
Spk
Aga
2021-06-01 18:09:41
Spk
Hania
2021-05-05 15:35:51
mam 1 uwagę nie zostali ukarani utratą punktów ale dostali szlaban
Hania
2021-05-05 15:31:22
dziękuję bardzo wygląda porządnie zaraz przeczytam i prezentacja gotowa a 6 godzin zaoszczędzone
Mleku
2021-04-06 07:01:31
Spoko
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42