Mary Shelley, Frankenstein - opracowanie

Czas i miejsca akcji

Akcja powieści Mary Shelley rozgrywa się w XVIII wieku, jednak nie zostały podane dokładne daty. Wydarzenia rozgrywają się w Genewie (Szwajcaria), Inglostadt (Niemcy), w Londynie, na Morzu Północnym i kilku mniejszych szwajcarskich miejscowościach. 

Geneza

Frankenstein był pisarskim debiutem Mary Shelley. Na pomysł napisania książki autorka wpadła podczas podróży po Szwajcarii, gdzie wspólnie z mężem spędzali wieczory w towarzystwie lorda Byrona, opowiadając sobie historie o duchach. 

Dzięki tej powieści Mary Shelley uznano za twórcę powieści gotyckiej i literatury fantastyczno-naukowej.

Przesłanie

Historia Frankensteina to w pewnym sensie apel o zrozumienie i większą tolerancję społeczną – ludziom bowiem łatwo przychodzi ocenianie innych, bez zrozumienia okoliczności, które kierują ich zachowaniami. Innym ważnym motywem poruszonym w powieści jest kwestia próby naruszania praw natury (wątek naukowy Wiktora Frankensteina). Ludzie nie powinni decydować o życiu lub śmierci, ponieważ ten obszar należy do porządku boskiego. 

Motywy

Osamotnienie – Frankenstein stworzył potwora i porzucił go skazując na samotność. Ten budzi strach i grozę wiedząc, że nigdy nie nawiąże kontaktu z ludzką rasą, dlatego prosi naukowca o stworzenie dla niego równie potwornej towarzyszki życia.

Zło – potwór stworzony przez Wiktora nie jest zły sam z siebie, ale stał się taki nasycony nienawiścią i odrzuceniem ludzi. 

Śmierć – z jednej strony śmierć występuje w powieści jako przedmiot fascynacji młodego naukowca (Wiktor tworzy swoje monstrum poprzez zszywanie kawałków ludzkich martwych ciał), a z drugiej jest sposobem na życie, do jakiego zmuszony został potwór.

Polecamy również:

  • Mary Shelley, Frankenstein - streszczenie i plan wydarzeń

    Robert Walton pisze do swojej siostry list z Sankt Petersburga. Zamierza na wybrać się na wyprawę na biegun północny by dokonać niesamowitego odkrycia naukowego. Pisze do niej przed swoim wyjazdem oraz z Archangielska, gdzie wynajął statek z załogą. W liście do Małgorzaty narzeka, że nie ma żadnego wiernego... Więcej »

  • Mary Shelley, Frankenstein - bohaterowie

    Tytułowy bohater, którego poznajemy właściwie tuż przed śmiercią. Jest naukowcem, który za wszelką cenę pragnął poznać tajemnicę życia i śmierci. Historia życia, którą opowiada napotkanemu Robertowi jest poniekąd rachunkiem jego sumienia, rozliczeniem ze swoją przeszłością Więcej »

  • Mary Shelley, Frankenstein - problematyka

    Powieść Mary Shelley porusza dwa ważne wątki. Jednym z nich jest nietolerancja społeczna, w dobie gdy innych ocenia się powierzchownie, nie próbując nawet poznać bliżej okoliczności zdarzeń lub motywacji działania innych. Takiej nietolerancji doświadczył właśnie stworzony przez Wiktora Frankensteina... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
XD
KOLUCH • 2021-05-15 16:27:39
xd
lol • 2021-05-15 13:46:01
git k
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk • 2021-05-14 20:27:26
Dziękuje
Zuza • 2021-05-14 15:53:42
JD
JD • 2021-05-14 14:44:06