Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mary Shelley, Frankenstein - opracowanie

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czas i miejsca akcji

Akcja powieści Mary Shelley rozgrywa się w XVIII wieku, jednak nie zostały podane dokładne daty. Wydarzenia rozgrywają się w Genewie (Szwajcaria), Inglostadt (Niemcy), w Londynie, na Morzu Północnym i kilku mniejszych szwajcarskich miejscowościach. 

Geneza

Frankenstein był pisarskim debiutem Mary Shelley. Na pomysł napisania książki autorka wpadła podczas podróży po Szwajcarii, gdzie wspólnie z mężem spędzali wieczory w towarzystwie lorda Byrona, opowiadając sobie historie o duchach. 

Dzięki tej powieści Mary Shelley uznano za twórcę powieści gotyckiej i literatury fantastyczno-naukowej.

Przesłanie

Historia Frankensteina to w pewnym sensie apel o zrozumienie i większą tolerancję społeczną – ludziom bowiem łatwo przychodzi ocenianie innych, bez zrozumienia okoliczności, które kierują ich zachowaniami. Innym ważnym motywem poruszonym w powieści jest kwestia próby naruszania praw natury (wątek naukowy Wiktora Frankensteina). Ludzie nie powinni decydować o życiu lub śmierci, ponieważ ten obszar należy do porządku boskiego. 

Motywy

Osamotnienie – Frankenstein stworzył potwora i porzucił go skazując na samotność. Ten budzi strach i grozę wiedząc, że nigdy nie nawiąże kontaktu z ludzką rasą, dlatego prosi naukowca o stworzenie dla niego równie potwornej towarzyszki życia.

Zło – potwór stworzony przez Wiktora nie jest zły sam z siebie, ale stał się taki nasycony nienawiścią i odrzuceniem ludzi. 

Śmierć – z jednej strony śmierć występuje w powieści jako przedmiot fascynacji młodego naukowca (Wiktor tworzy swoje monstrum poprzez zszywanie kawałków ludzkich martwych ciał), a z drugiej jest sposobem na życie, do jakiego zmuszony został potwór.

Polecamy również:

  • Mary Shelley, Frankenstein - streszczenie i plan wydarzeń

    Robert Walton pisze do swojej siostry list z Sankt Petersburga. Zamierza na wybrać się na wyprawę na biegun północny by dokonać niesamowitego odkrycia naukowego. Pisze do niej przed swoim wyjazdem oraz z Archangielska, gdzie wynajął statek z załogą. W liście do Małgorzaty narzeka, że nie ma żadnego wiernego... Więcej »

  • Mary Shelley, Frankenstein - bohaterowie

    Tytułowy bohater, którego poznajemy właściwie tuż przed śmiercią. Jest naukowcem, który za wszelką cenę pragnął poznać tajemnicę życia i śmierci. Historia życia, którą opowiada napotkanemu Robertowi jest poniekąd rachunkiem jego sumienia, rozliczeniem ze swoją przeszłością Więcej »

  • Mary Shelley, Frankenstein - problematyka

    Powieść Mary Shelley porusza dwa ważne wątki. Jednym z nich jest nietolerancja społeczna, w dobie gdy innych ocenia się powierzchownie, nie próbując nawet poznać bliżej okoliczności zdarzeń lub motywacji działania innych. Takiej nietolerancji doświadczył właśnie stworzony przez Wiktora Frankensteina... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');