Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mary Shelley, Frankenstein - problematyka

Ostatnio komentowane
2
2 • 2019-10-14 20:22:25
glupie
noob • 2019-10-14 16:16:49
dziadostwo
lolcwaniak • 2019-10-14 15:08:05
6ir
76ri7 • 2019-10-14 07:50:00
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nietolerancja społeczna

Powieść Mary Shelley porusza dwa ważne wątki. Jednym z nich jest nietolerancja społeczna, w dobie gdy innych ocenia się powierzchownie, nie próbując nawet poznać bliżej okoliczności zdarzeń lub motywacji działania innych. Takiej nietolerancji doświadczył właśnie stworzony przez Wiktora Frankensteina potwór. Odrzucenie przez zastraszone społeczeństwo doprowadza w końcu do licznych tragedii. Mary Shelley próbuje przekazać nam prawdę o tym, że człowiekowi odmiennemu, zniekształconemu, odbiegającemu wyglądem czy zachowaniem od norm społecznych i obyczajowych odmawia się prawa do spokoju i szczęścia. 

Człowiek-stworzyciel

Drugim zasadniczym tematem książki Mary Shelley jest pycha i pewność siebie jaką wykazuje młody naukowiec wiedziony pragnieniem zapanowania nad zasadami rządzącymi życiem i śmiercią. Należy bowiem pamiętać o tym, że zastany porządek świata należy do sfery boskiej, a życie i śmierć są następującą koleją rzeczy, która dotyczy każdego istnienia i jest nieunikniona. Próba ingerencji w naturę kończy się w przypadku bohaterów angielskiej powieści tragicznie.

Polecamy również:

  • Mary Shelley, Frankenstein - streszczenie i plan wydarzeń

    Robert Walton pisze do swojej siostry list z Sankt Petersburga. Zamierza na wybrać się na wyprawę na biegun północny by dokonać niesamowitego odkrycia naukowego. Pisze do niej przed swoim wyjazdem oraz z Archangielska, gdzie wynajął statek z załogą. W liście do Małgorzaty narzeka, że nie ma żadnego wiernego... Więcej »

  • Mary Shelley, Frankenstein - opracowanie

    Akcja powieści Mary Shelley rozgrywa się w XVIII wieku, jednak nie zostały podane dokładne daty. Wydarzenia rozgrywają się w Genewie (Szwajcaria), Inglostadt (Niemcy), w Londynie, na Morzu Północnym i kilku mniejszych szwajcarskich miejscowościach.  Więcej »

  • Mary Shelley, Frankenstein - bohaterowie

    Tytułowy bohater, którego poznajemy właściwie tuż przed śmiercią. Jest naukowcem, który za wszelką cenę pragnął poznać tajemnicę życia i śmierci. Historia życia, którą opowiada napotkanemu Robertowi jest poniekąd rachunkiem jego sumienia, rozliczeniem ze swoją przeszłością Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =