Mary Shelley, Frankenstein - streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

Robert Walton pisze do swojej siostry list z Sankt Petersburga. Zamierza wybrać się w wyprawę na biegun północny, by dokonać niesamowitego odkrycia naukowego. Pisze do niej przed swoim wyjazdem oraz z Archangielska, gdzie wynajął statek z załogą. W liście do Małgorzaty narzeka, że nie ma żadnego wiernego towarzysza swej podróży. Żałuje także, że w młodości nie kształcił się dostatecznie by teraz być specjalistą w różnych dziedzinach.

W kolejnych listach donosi o swoim tajemniczym wypadku na morzu – jego statek został otoczony przez grube lodowe kry, a na jednej z nich zobaczył ogromne sanie ciągnięte przez zaprzęg psów. Sanie zajmował dziwaczny podróżnik. Następnego ranka ponownie spotkali nieznajomego – tym razem na saniach z jednym psem. Wciągnięto mężczyznę na pokład – okazało się, że doskonale mówił po angielsku. Opowiedział im, że ścigał kogoś, kogo załoga widziała poprzedniego dnia. Robert opisuje swoją dużą sympatię dla tego nieznajomego człowieka. 

Mężczyzną uratowanym przez Roberta Waltona był Wiktor Frankenstein z Genewy. Opowiedział wybawcy swoją historię – Wiktor był ukochanym dzieckiem swoich rodziców, którzy otaczali go wielką troską. Matka lubiła pomagać biednym

Polecamy również:

  • Mary Shelley, Frankenstein - opracowanie

    Akcja powieści Mary Shelley rozgrywa się w XVIII wieku, jednak nie zostały podane dokładne daty. Wydarzenia rozgrywają się w Genewie (Szwajcaria), Inglostadt (Niemcy), w Londynie, na Morzu Północnym i kilku mniejszych szwajcarskich miejscowościach.  Więcej »

  • Mary Shelley, Frankenstein - bohaterowie

    Tytułowy bohater, którego poznajemy właściwie tuż przed śmiercią. Jest naukowcem, który za wszelką cenę pragnął poznać tajemnicę życia i śmierci. Historia życia, którą opowiada napotkanemu Robertowi jest poniekąd rachunkiem jego sumienia, rozliczeniem ze swoją przeszłością Więcej »

  • Mary Shelley, Frankenstein - problematyka

    Powieść Mary Shelley porusza dwa ważne wątki. Jednym z nich jest nietolerancja społeczna, w dobie gdy innych ocenia się powierzchownie, nie próbując nawet poznać bliżej okoliczności zdarzeń lub motywacji działania innych. Takiej nietolerancji doświadczył właśnie stworzony przez Wiktora Frankensteina... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
nice
Katto • 2021-12-01 09:44:14
XD
wtf • 2021-12-01 09:02:37
k
kk • 2021-11-30 19:22:05
to jest bardzo łatwe 3+2 = 5
gosia • 2021-11-30 18:14:47
dctgh
hbd tgcfr • 2021-11-30 17:50:07