Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mary Shelley, Frankenstein - bohaterowie

Wiktor Frankenstein 

Tytułowy bohater, którego poznajemy właściwie tuż przed śmiercią. Jest naukowcem, który za wszelką cenę pragnął poznać tajemnicę życia i śmierci. Historia życia, którą opowiada napotkanemu Robertowi jest poniekąd rachunkiem jego sumienia, rozliczeniem ze swoją przeszłością. Przez swoją lekkomyślność i pychę doprowadza do tragedii we własnej rodzinie. Trudno jest jednoznacznie określić czy należy do bohaterów pozytywnych czy negatywnych. Jako pyszny naukowiec ogarnięty chęcią zawładnięcia prawami życia nie wzbudza sympatii czytelnika, jednak jego późniejsze losy, cierpienie, współczucie z rodziną nieco łagodzi porter mężczyzny. Wydaje się być zatem człowiekiem zagubionym i nieszczęśliwym.

Robert Walton

Naukowiec, kapitan statku wyruszającego na wyprawę badawczą. Przyjmuje Wiktora na swój pokład i wsłuchuje historii jego życia. Dzięki doświadczeniu napotkanego naukowca i jego tragicznemu losowi, sam postanawia przerwać swoją wyprawę i porzucić marzenia o wielkich odkryciach naukowych.

Monstrum 

Bezimienny stwór, ulepiony przez młodego naukowca. Jest to nieudany eksperyment, przez co nowe stworzenie jest odrażające i karykaturalne. Jak się okaże, będzie to zamknięty

Zobacz również

 • Mary Shelley, Frankenstein - streszczenie i plan wydarzeń

  Robert Walton pisze do swojej siostry list z Sankt Petersburga. Zamierza na wybrać się na wyprawę na biegun północny by dokonać niesamowitego odkrycia naukowego. Pisze do niej przed swoim wyjazdem oraz z Archangielska, gdzie wynajął statek z załogą. W liście do Małgorzaty narzeka, że nie ma żadnego wiernego towarzysza swej podr&...

  Więcej
 • Mary Shelley, Frankenstein - opracowanie

  Akcja powieści Mary Shelley rozgrywa się w XVIII wieku, jednak nie zostały podane dokładne daty. Wydarzenia rozgrywają się w Genewie (Szwajcaria), Inglostadt (Niemcy), w Londynie, na Morzu Północnym i kilku mniejszych szwajcarskich miejscowościach. 

  Więcej
 • Mary Shelley, Frankenstein - problematyka

  Powieść Mary Shelley porusza dwa ważne wątki. Jednym z nich jest nietolerancja społeczna, w dobie gdy innych ocenia się powierzchownie, nie próbując nawet poznać bliżej okoliczności zdarzeń lub motywacji działania innych. Takiej nietolerancji doświadczył właśnie stworzony przez Wiktora Frankensteina potwór.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
słabe
nikt • 2020-05-30 19:12:15
dzięki
x • 2020-05-30 14:53:22
święta prawda
kox pvp 2005 • 2020-05-30 14:30:25
Całkiem przydatne, dzięki!
Netrosiak • 2020-05-30 14:20:40
dzięki
smile7002 • 2020-05-30 09:10:35